Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Działkowe zagony jesienią

dzialkowe zagony jesieniaPo uprzątnięciu wszystkich plonów z grządek czas pomyśleć o ich przygotowaniu do zimowego spoczynku. Jesień to najlepsza pora do uregulowania odczynu gleby. Jeżeli więc nasza gleba posiada zbyt kwaśny odczyn, należy ją zwapnować. Zabieg ten najlepiej wykonać wapnem węglanowym (np. kredą nawozową). Równomiernie rozsiany nawóz wapniowy należy wymieszać z glebą przez przekopanie, co jest warunkiem jego prawidłowego działania.

Jesienią gleby ciężkie i średnio zwięzłe można wzbogacić w fosfor, potas i magnez. Do uzupełnienia tych makroelementów mogą posłużyć nawozy pojedyncze (superfosfat potrójny, siarczan potasu, siarczan magnezu) lub przeznaczone do nawożenia przedwegetacyjnego nawozy wieloskładnikowe (np. polifoska, azofoska).

Na glebach lekkich, które charakteryzują się słabą zdolnością zatrzymywania składników pokarmowych, z nawożeniem przedwegetacyjnym lepiej poczekać do wiosny. Obfite opady deszczu późną jesienią i zimą mogłyby wypłukać wniesione tu składniki pokarmowe w głąb gleby poza zasięg korzeni roślin.

Tradycyjnie wykonywaną czynnościa, przygotowującą glebę do zimowego spoczynku, jest przekopywanie zagonów. Zabieg ten jest niezbędny na glebach ciężkich i średnich, które dzięki przekopywaniu uzyskują lepsze napowietrzenie oraz poprawę struktury.

Jesienne przekopywanie gleb lekkich (piaszczystych) nie jest jednak wskazane. Gleby te cechują się bowiem nadmiernym rozluźnieniem, a niewielka ilość zawartej w nich próchnicy może ulec całkowitemu rozkładowi. Gleby lekkie należy przekopywać jedynie w sytuacjach koniecznych (np. wspomniane wcześniej wapnowanie czy stosowanie nawozów organicznych, które należy wymieszać z glebą). W pozostałych przypadkach piaszczyste zagony lepiej pozostawić nie przekopane do wiosny. Wiosną, po rozsianiu nawozów glebę taką wystarczy płytko zruszyć i można przystąpić do wysiewu nasion lub wysadzania roślin uprawnych.