Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Orkisz i jego prozdrowotne działanie na nasz organizm

Orkisz to w uproszczeniu dawna odmiana pszenicy. Rzymianie uznawali orkisz za pokarm dający siłę, dlatego spożywali go żołnierze rzymskich legionów, zawodnicy igrzysk olimpijskich. Teraz znów stał się dostępny i wraca na nasze stoły. Biorąc pod uwagę jego właściwości zdrowotne, powrót popularności orkiszu nie dziwi. Obecność orkiszu w codziennej diecie pomaga budować odporność i wpływa korzystnie na układ trawienny. Wpływa też na regulację poziomu cukru we krwi, co sprawia, że jest polecany dla diabetyków.

Jego duża zawartość fitosteroli i błonnika pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Ma również pozytywny wpływ na układ krążenia. Wzmacnia pamięć, koncentrację i leczy bezsenność. Orkisz pomaga wrócić do zdrowia i sił osobom po operacjach i ciężkich chorobach. Pomaga też walczyć z nadwagą i otyłością.

Ponieważ zawiera mniej węglowodanów i więcej białka niż inne odmiany pszenicy, na długo daje poczucie sytości, ogranicza apetyt i wspomaga trawienie. Orkisz ma też mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny niż tradycyjna pszenica. Dzięki bogactwu składników mineralnych jest również zalecany osobom z niedowagą, osłabionym, niedożywionym. Stanowi wartościowe źródło węglowodanów dla osób uprawiających sport zawodowo i hobbystycznie. Jego dużą zaletą jest to, że choć posiada w swoim składzie gluten, to często jest tolerowany nawet przez osoby z celiakią i nietolerancją glutenu.

Jak to możliwe, że takie niepozorne ziarno ma wszechstronne żywieniowe i prozdrowotne działanie na nasz organizm? Orkisz to zboże, które posiada optymalną zawartość składników odżywczych potrzebnych do funkcjonowania organizmu. Wysoka koncentracja składników odżywczych sprawia, że orkisz jest pożywieniem niemal idealnym. 15% jego składu stanowi wysokowartościowe białko, które posiada aż do 40% więcej aminokwasów, w tym lizyny, treoniny, leucyny i izoleucyny, i które jest lepiej strawne niż w pszenicy zwyczajnej. 70% to węglowodany, których ponad 10% stanowi błonnik, poprawiający działanie układu pokarmowego. 2,5% stanowią kwasy tłuszczowe, w większości korzystne dla naszego zdrowia tłuszcze nienasycone, w tym połowę kwas linolowy, a 20% kwas oleinowy. Możemy znaleźć w nich również fitosterole, które sprzyjają obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi oraz lipidy zawierające za dużą ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D i E). 2% ziarna orkiszu to natomiast składniki mineralne, w tym żelazo, fosfor, wapń, miedź, selen, magnez i potas oraz witamina z grupy B. Ziarno orkiszu zawiera również cynk, który wspomaga pracę wątroby i krzem, budulec włosów, skóry i paznokci.

Produkty orkiszowe w przeciągu kilku ostatnich lat stały się ogólnodostępne. Dostępne są też gotowe produkty wytworzone na bazie orkiszu: chłeby, makarony, syropy, kawy, a nawet słodycze. Warto znaleźć swój ulubiony orkiszowy produkt i włączyć go do codziennej diety.