Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

O aronii i antyoksydantach

Aronia

Spośród wielu cennych dla zdrowia roślin uprawianych na naszych działkach aronia niewątpliwie należy do najcenniejszych, a kolejne badania potwierdzają jej unikalne wprost właściwości. Aronia pochodzi z Ameryki Północnej, ale przybyła do nas z dawnego Związku Radzieckiego, gdzie zaczęto ją uprawiać na dość dużą skalę w latach pięćdziesiątych. Zarówno owoce, jak i sok z aronii są skutecznym lekiem w przypadkach nadciśnienia tętniczego. Poleca się je także w przypadkach miażdżycy i chorób tarczycy. Ogromne znaczenie może odegrać aronia w leczeniu chorób układu naczyniowego, w skazach krwotocznych, nadmiernej łamliwości naczyń i w przypadku konieczności stosowania antykoagulantów (leków zmniejszających krzepliwość krwi).

Owoce aronii mogą odegrać istotną rolę w profilaktyce chorób u osób narażonych na związki toksyczne w środowisku przemysłowym lub u mieszkańców wielkich aglomeracji.

Badania przeprowadzone w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi potwierdziły, że przy doświadczalnym zatruciu zwierząt silnymi toksynami podawanie wyciągów z owoców aronii, a dokładnie barwnika antocyjanowego w istotny sposób zmniejszało stężenie trucizn i ich metabolitów oraz zwiększało przeżywalność zwierząt.

Z kolei badania przeprowadzone w Akademii Medycznej w Warszawie, wykazały, że koncentrat z owoców aronii, sok z aronii, a przede wszystkim suchy preparat, charakteryzują się najsilniejszymi właściwościami antyoksydacyjnymi, co praktycznie oznacza dużą skuteczność wymiatania wolnych rodników. Potwierdza to celowość ich stosowania w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, zwłaszcza chorób serca, a także w profilaktyce chorób nowotworowych.

O antyutleniaczach

Badania ostatnich lat potwierdzają, że w przebiegu wielu chorób zapalnych i nowotworowych oraz podczas działania substancji toksycznych powstają w nadmiarze wolne rodniki, cząsteczki związków najczęściej pozbawionych jednego elektronu, które są bardzo aktywne i przemieszczają się w organizmie bardzo szybko. A napotkawszy zdrowe cząstki zabierają im elektron. W ten sposób uszkadzają białka nawet te odpowiedzialne za dziedziczność, lipidy które odpowiadają za stan błon komórkowych, enzymy i inne białka. Wolne rodniki przyczyniają się do powstawania i rozwoju wielu uważanych za nieuleczalne chorób, jak nowotwory, choroba zwyrodnieniowa stawów, miażdżyca naczyń czy powikłań tej choroby w postaci zawału serca i udarów mózgu.

Skutecznym sposobem walki z nadmiarem wolnych rodników jest podawanie antyutleniaczy albo inaczej antyoksydantów. Najbardziej znanymi z nich są witaminy A, C, E, beta-karoten, niektóre sole mineralne, jak selen, cynk.

Wiele roślin leczniczych, ziół, owoców i warzyw zwłaszcza zawierających w swoim składzie flawonoidy, barwniki antocyjanowe, witaminy stanowią naturalne źródło antyoksydantów. Stąd m. in. bierze się uzasadnienie dla zaleceń lekarzy, aby dla zdrowia spożywać dużo owoców i warzyw. Okazuje się jednak, że aby w przypadkach ciężkich chorób dostarczyć odpowiednią ilość antyutleniaczy należałoby niejednokrotnie spożywać po kilka lub kilkanaście kilogramów owoców czy warzyw. Oczywiście jest to niewykonalne, bo nikt nie jest w stanie zjeść dziennie takich ilości. Dlatego wiele firm szuka bardzo skutecznych i silnych antyutleniaczy, czy koncentratów tych związków. W naszym kraju okazało się, że taką rolę mogą odegrać owoce aronii, a jeszcze bardziej wyciągi uzyskane specjalną technologią, które w postaci proszku mogą być podawane zarówno osobom chorym, jak i w celach profilaktycznych. Ponadto w takiej postaci antyoksydanty nie drażnią przewodu pokarmowego, co nierzadko się zdarza, kiedy spożywamy w większej ilości świeże owoce lub sok z owoców aronii.

Na bazie wyciągów z owoców aronii opracowano całą nową rodzinę preparatów kosmetycznych, które zawierają antyoksydanty, a w związku z tym opóźniają procesy starzenia skóry.

O owocach

Ponieważ owoce aronii mają cierpki smak nie nadają się do spożywania w większych ilościach. U osób cierpiących z powodu choroby wrzodowej żołądka oraz nieżytów żołądka świeże owoce lub sok mogą nasilać dolegliwości. Smak tych owoców można nieco złagodzić, gdy zmieszamy je z innymi owocami np. jabłkami. Dodawane do przetworów owoce aronii nadają im intensywną barwę oraz wzmagają właściwości lecznicze.

Wiele osób samodzielnie przygotowuje z aronii sok spożywany w przypadku nadciśnienia tętniczego, czy problemów z nadmierną łamliwością naczyń. W przetwórstwie domowym z owoców aronii można przygotowywać kompoty, dżemy, konfitury czy też wino.

Tags: zdrowie, aronia, antyoksydanty