Wypoczynek na świeżym powietrzu pozwala zrelaksować się, wypocząć po ciężkim dniu w pracy, pobawić się z dziećmi i zapewnić im rozrywkę w najlepszych do tego warunkach. W ogrodzie przydomowym można zbudować altanę, aby zwiększyć jego funkcjonalność. Możemy w niej urządzać przyjęcia, jeść śniadania i obiady z rodziną lub wykorzystywać ją w dowolny, inny sposób. Altanę można zbudować samodzielnie, o ile posiadamy odpowiednie ku temu narzędzia.
Pozwolenie na budowę - niekoniecznie
Prawo w Polsce pozwala na wzniesienie altany ogrodowej bez konieczności ubiegania się w urzędzie o pozwolenie na budowę. Wystarczy, aby wybudowana altana była nie większa niż 25 mkw, jeśli działka znajduje się w granicach administracyjnych miasta lub 35 mkw, w przypadku terenów wiejskich. Altana może mieć do 5 metrów wysokości przy zastosowaniu dachu dwuspadowego lub do 4 metrów przy innych rodzajów dachów. Odległość od granic działki nie powinna być mniejsza niż 3 metry. Niewielka, prosta altana wymagać będzie od nas wyłącznie dokonania zgłoszenia w odpowiednim urzędzie miasta lub urzędzie gminy.
Budowa altany ogrodowej
Najłatwiej samodzielnie wybudować altanę ogrodową z drewna. Deski, kątowniki, śruby, zawiasy, kołki i inne materiały niezbędne do jej wzniesienia można kupić w ogólnie dostępnych marketach budowlano-ogrodniczych. Bez problemu kupimy również narzędzia warsztatowe, dzięki którym dotniemy deski, skręcimy je i umieścimy w odpowiednim miejscu przeznaczonym na altanę ogrodową.
Podstawą budowanej drewnianej altany ogrodowej będą filary, np. sosnowe kantówki o odpowiednich wymiarach - co najmniej cztery sztuki, jeśli altana ma mieć postać czworoboku. Kolejno, na ściany i sufit musimy przeznaczyć klasyczne deski strugane. Do tego potrzebne są łączniki do drewna i kształtki. Na koniec trzeba jeszcze zaimpregnować drewno lub pomalować je na wybrany kolor, aby ochronić materiał przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych - wilgoci, promieniowania UV, deszczu, niskich i wysokich temperatur czy wiatru.
Budowa altany powinna rozpocząć się od wykonania jej konstrukcji, którą należy przymocować solidnie do podłoża, np. z zastosowaniem betonowego fundamentu, do którego przytwierdzone zostaną główne filary altany. Fundament powinien mieć głębokość 50-80 cm. Zanim beton w wykopanych na fundamenty dołkach stężeje, umieszcza się w nim stalowe kotwy, które posłużą do przymocowania słupów nośnych altany. Na przygotowaną konstrukcję przybijamy deski, tworząc ściany i dach naszego domku ogrodowego.