Idealne tunele ogrodowe foliowe

Kiedyś nowalijki czy kwiaty uprawiało się w szklarniach. Profesjonalna szklarnia to spora inwestycja, dlatego mogli sobie na nią pozwolić wyłącznie hurtownicy, którzy mieli wielu odbiorców, np. kwiaciarnie lub sklepy w całym województwie. Nic więc dziwnego, że na działkach drobnych detalistów albo amatorów domowych przetworów z własnego ogrodu wyrastały najprzedziwniejsze konstrukcje ze starych okien i folii przemysłowej. 

Współcześni plantatorzy oraz osoby uprawiające warzywa czy kwiaty do własnych celów mają nieporównanie łatwiej. Nowoczesne ogrodowe tunele foliowe do samodzielnego montażu są zrobione z najwyższej jakości materiałów, są doskonale doświetlone i wentylowane oraz odporne na ekstremalne warunki pogodowe.

Ogrodowe tunele foliowe - mocna konstrukcja

Uprawa pod folią wymaga doświadczenia i cierpliwości. Tunel do ogrodu musi być więc tak skonstruowany, żeby plantator czy działkowicz mógł poświęcić swoim roślinom sporo czasu. Trwałość takiego obiektu ma znaczenie kluczowe. Uważa się, że najważniejsza jest konstrukcja nośna. Łatwo sobie wyobrazić dlaczego. Wystarczy przywołać w pamięci zwykły pawilon/namiot ogrodowy, taki, którego używamy w czasie uroczystości na świeżym powietrzu do ochrony przed słońcem czy wiatrem - jeśli szkielet pawilonu wykonany jest z kiepskiej jakości tworzywa sztucznego, konstrukcję powali albo nawet porwie każdy silniejszy podmuch wiatru.

Nie inaczej ma się sprawa z tunelem do ogrodu, dlatego ten naprawdę dobre tunele ogrodowe będą miały szkielet ze stalowych, obustronnie ocynkowanych profili łączonych mocnymi śrubami. Taka konstrukcja jest trwała, sztywna oraz odporna na korozję. Równie odporna na zerwanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne powinna być folia rozpięta na stalowym szkielecie. Przezroczysta folia z polietylenu 140g/m2 z wtopioną weń siatką wykonaną z polipropylenu jest nie tylko trwała, ale dodatkowo wzbogaca się ją o filtr UV4. Tunel o dwumetrowej wysokości jest dzięki temu idealnym miejscem dla sadzonek - wytwarza się w nim specyficzny mikroklimat.

Dodatkowe zabezpieczenia

Istotnym zabezpieczeniem przed zniszczeniami dokonywanymi przez wiatr jest, obok stalowego szkieletu, system mocowania folii do podstawy konstrukcji oraz tzw. fartuch ziemny. Obydwa rozwiązania zapobiegają podwiewaniu folii, a co za tym idzie - i niekontrolowanym zmianom temperatury wewnątrz tunelu, i jego uszkodzeniu przez silne podmuchy z zerwaniem folii włącznie. Celowo używamy sformułowania "zerwaniem", a nie "rozerwaniem", gdyż folię PE z wtopioną siatką PP bardzo trudno rozerwać miejscowo. Jest więc folia mocowana do podstawy konstrukcji przy pomocy mocnych rzepów, a fartuch ziemny to nic innego jak dodatkowy wystający poza konstrukcję fragment foliowego płaszcza dodatkowo chroniący podstawę.

Wygoda poruszania się

Swoboda poruszania się w tunelu zależy od jego wysokości. Wydaje się więc, że dwa metry to wysokość optymalna. Dodatkowym atutem dobrego tunelu ogrodowego jest szerokie wejście i możliwość szczelnego zamknięcia drzwi. Nowoczesne tunele ogrodowe foliowe mają drzwi zamykane na wysokiej klasy zamki błyskawiczne. Żeby folia drzwiowa nie ulegała zniszczeniu podczas wykonywania prac ogrodniczych wymagających przemieszczania się między tunelem a działką, można ją podwinąć i zamocować przy użyciu funkcjonalnych zatrzasków. Wygoda poruszania się wewnątrz tunelu jest szczególnie ważna, kiedy uprawiamy w nim rośliny pnące. Nowoczesne tunele ogrodowe foliowe mają dwie poprzeczki montowane w górnej części stelaża i można do nich podwiązać linki bądź sznurki dla pnączy.

Warto też wspomnieć, że okna takich tuneli zaopatrywane są standardowo w moskitiery i opuszczane rolety, można więc równocześnie chronić sadzonki przed owadami oraz regulować dopływ światła słonecznego.

Nowoczesne tunele ogrodowe foliowe są tak funkcjonale, trwałe i przyjemne w użytkowaniu, że każdy działkowicz może bez obaw rozpocząć swoją przygodę z uprawą warzyw, ziół czy kwiatów. Niewygórowane ceny tuneli sprawiają, że jeśli tylko mamy możliwość i czas, żeby oddać się eksperymentom związanym z uprawę roślin, warto to zrobić właśnie teraz.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.