Szklarnia ogrodowa

Uprawianie roślin w szklarni ogrodowej znacznie większe plony. Dzięki szklarni, możliwe jest stworzenie pierwszych zasiewów zdecydowanie wcześniej, niż w przypadku roślin uprawianych wyłącznie przy gruncie.

Szklarnia zapewnia roślinom bowiem optymalne warunki wzrostu: dobrą wilgotność powietrza, odpowiednią (większą niż na wolnym powietrzu) temperaturę, a także osłonę przed wiatrem i zgnieceniem, do jakich dochodzi w trakcie burz. Poza tym, do roślin znajdujących się wewnątrz szklarni nie mają dostępu gryzonie, insekty i inne szkodniki, które bywają przyczyną prawdziwych ogrodniczych katastrof.

Zakładamy własną uprawę roślin

Aby cieszyć się roślinami wyhodowanymi samodzielnie, można skorzystać z możliwości kupna gotowego zestawu. Zestawy tego rodzaju są szeroko dostępne w sklepach z akcesoriami ogrodowymi. Są to szklarnie poliwęglanowe i szklane. Mogą mieć konstrukcję aluminiową, drewnianą lub z tworzywa sztucznego (z reguły: PCV).

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę dla szklarni ogrodowej?

Kupując gotową szklarnię, zwróćmy uwagę na jej wielkość. Aby postawić budynek ogrodowy o powierzchni mniejszej niż 35m2, niekonieczne jest ubiega się o pozwolenie na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy szklarni na miesiąc przed faktem. Jeśli nie dostaniemy odmowy lub sprzeciwu na piśmie, oznacza to, że możemy przystąpić do prac. Sytuacja niestety jednak wygląda inaczej, gdy na naszej działce mają znajdować się więcej niż dwa budynki o wspomnianej powierzchni przekraczającej 35 m2. Wówczas obowiązuje zwyczajowa procedura ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Jaką szklarnię wybrać?

Czym kierować się przy wyborze szklarni? Który model będzie dla nas najlepszy? Nie ma jasnych odpowiedzi na te pytania. Wszystko tutaj zależy od tego, jakie są nasze potrzeby. Jeszcze zimą, zanim zaczną się pierwsze wysiewy, należy zaplanować rodzaj oraz rozległość upraw, które chcielibyśmy prowadzić. Wyposażeni w to podstawowe wyobrażenie, będziemy mogli określić wielkość, jaką ma osiągnąć nasza szklarnia.

Szkło czy poliwęglan?

Kolejna ważna sprawa to materiał, z jakiego ma zostać zrobiona nasza szklarnia. Specjaliści w dziedzinie ogrodnictwa skłaniają się w ostatnich czasach najbardziej do szklarni poliwęglanowych. Poliwęglan to tworzywo przepuszczające światło, ale zatrzymujące długie, najbardziej szkodliwe dla roślin promienie UVA. To właśnie te promienie są odpowiedzialne za poparzenia roślin, do których dochodzi często w szklarniach szklanych. Również izolacja cieplna jest zdecydowanie bardziej wydajna w szklarniach poliwęglanowych niż w szklarniach ze ściankami ze szkła. Poza tym, wybierając szklarnię z poliwęglanu, wybieramy konstrukcję lżejszą. Lżejsze konstrukcje nie wymagają budowania do nich fundamentów w takim stopniu, jak konstrukcje cięższe, czyli w tym wypadku: ze szkła.

Czy szklarnia potrzebuje fundamentów?

Trzecią w kolejności sprawą powinna być dla nas kwestia budowy fundamentów. Sensowność budowania fundamentów dla szklarni bywa dyskusyjna: tak wielu jest tego zwolenników, jak i przeciwników. Fundamenty wykopane poniżej poziomu zamarzania ziemi, będą przyczyniały się do tego, że  temperatura gleby wewnątrz szklarni będzie wyższa niż wokół szklarni, co uchroni uprawy przed przemarzaniem. Głębokie fundamenty mogą także ograniczyć wypłukiwanie się substancji odżywczych, którymi będziemy nawozić warstwę gleby w naszej szklarni. Poziom zamarzania gruntów jest różny dla odmiennych rejonów Polski. Mapy ukazujące te wskaźniki są powszechnie dostępne w Internecie: warto sprawdzić te informacje przed wylaniem fundamentów.

Mimo że niektórzy twierdzą, że budowanie fundamentów podwyższa niepotrzebnie koszty budowy szklarni, to jednak warto zwrócić uwagę, że w przypadku szklarni o większej powierzchni fundament dodatkowo stabilizuje całą konstrukcję. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy szklarnia znajduje się na terenie nieosłoniętym, wyeksponowanym na podmuchy wiatrów.

Umiejscowienie szklarni powinno być dla nas szczególnie istotne. Zdarza się, że właściciele takich konstrukcji stawiają ją w miejscu, które wybrali kierując się włącznie kwestią estetyczną. A tak naprawdę umiejscowienie szklarni znacząco wpływa na jakość upraw. Szklarnia nie powinna stać w miejscu zacienionym ani, jak wspomniano, wyeksponowanym na działanie wiatru. Nie powinna też znajdować się na pochyłości terenu. Jeśli nasza działka umiejscowiona jest na terenie górzystym, wówczas należy przygotować pod nią wyrównany teren.

Czy szklarnia przyścienna to dobry pomysł?

Zdarza się, że szklarnia musi znaleźć się pod ścianą budynku. Zwykle nie wpływa to negatywnie na jakość upraw, a nawet w wielu przypadkach szklarnie przyścienne zapewniają właśnie bardziej optymalne warunki upraw, dla roślin. Jeśli jest taka możliwość, dłuższe boki szklarni powinny znajdować się w orientacji wschód – zachód. Zapewni to jej wnętrzu maksymalne nasłonecznienie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.