Montaż siatki ogrodzeniowej

Na nowo zakupionych działkach zazwyczaj nie ma ogrodzenia. W takich przypadkach jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest zamontowanie siatki ogrodzeniowej. Jakie są rodzaje siatek, jaką najlepiej wybrać i w jaki sposób ją łatwo zamontować? 

Wybierając siatkę ogrodzeniową należy kierować się gównie własnymi potrzebami i preferencjami. W podjęciu ostatecznej decyzji z pewnością pomocna będzie znajomość podstawowych rodzajów siatek ogrodzeniowych oraz właściwości każdego z nich.

Siatki ślimakowe, zgrzewane i ocynkowane

Do najczęściej i najchętniej kupowanych należą siatki ogrodzeniowe ślimakowe. Są one wykonywane z drutu, który jest dodatkowo ocynkowany lub pokryty warstwą PCV. Jednak wybierając siatkę ślimakową powinniśmy zastanowić się nad jej wzmocnieniem.

Kolejnym często stosowanym rodzajem są siatki zgrzewane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością. Siatki zgrzewane są zwykle pokrywane cynkiem, co podnosi ich walory estetyczne. Ponadto są one dość sztywne, więc znajdują szersze zastosowanie.

Siatki ocynkowane natomiast cechują się dużą sztywnością oraz wysoką odpornością na uszkodzenia i odkształcenia mechaniczne. Ich wadą może być jednak fakt, że występują one wyłącznie w jednym kolorze. Z tego powodu są one stopniowo zastępowane przez siatki ogrodzeniowe powlekane PCV, które są dostępne w wielu różnych wzorach.

Siatka powlekana otuliną PCV i plastikowe PCV

Siatki powlekane otuliną PCV składają się trzech głównych warstw: PCV, cynku oraz drutu stalowego. Ich podstawową zaletą jest bardzo długą żywotność, która może wynosić nawet 20-25 lat. Atutem siatek powlekanych otuliną PCV jest też ogromny wybór kolorów, dzięki czemu ostateczny efekt będzie z pewnością zadowalający.

Z kolei plastikowe siatki produkowane z samego PCV sprawdzą się przede wszystkim jako zabezpieczenie przed zwierzętami. Jednak tego rodzaju siatkę można również stosować jako osłonę dla iglaków lub zamontować na połączeniu trawnika z rabatką.

Montaż siatki ogrodzeniowej

Pierwszym etapem montażu siatki będzie przygotowanie miejsca pracy. Jak możemy dowiedzieć się z artykułu Castoramy, musimy oczyścić ziemię z roślinności, kamieni i patyków. W razie potrzeby można także wyrównać podłoże. Następnie za pomocą żyłki lub sznurka wyznaczamy linię ogrodzenia, co wymaga od nas ogromnej precyzji.

Kolejnym krokiem jest wykopanie dołków pod słupki pośrednie, które zwykle montuje się co 2,5 metra. Każdy dołek powinien mieć średnicę od około 25 do 30 centymetrów. Później osadzamy słupki w dołkach, zalewamy je betonem i ustawiamy w pionie. Ciekawą alternatywą dla klasycznego betonu jest ekspresowy beton montażowy Baumit. To sucha mieszanka do błyskawicznego montażu np. kotwienia słupów ogrodzeniowych, którą już nawet po 30 minutach można obciążać. Idealnie nadaje się do też do mocowania znaków czy altan.

Następnym etapem jest montaż słupków podporowych. Ich użycie jest konieczne przy słupkach początkowych i końcowych, a także w przypadku ogrodzeń dłuższych niż 40 metrów w linii prostej. Kolejnym krokiem będzie poziomowanie i wyrównanie wszystkich słupków, które należy wykonać jeszcze przed wyschnięciem betonu.

Po upływie około trzech dni możemy przystąpić do mocowania drutu naciągowego, który montujemy co około 50 centymetrów. Ostatnim etapem będzie zamocowanie i stabilizowanie siatki, którą przed założeniem trzeba z wyczuciem rozciągnąć rękami.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.