Oczko wodne w ogrodzie

Oczka wodne wciąż cieszą się niezwykłą popularnością. Nic dziwnego – prawidłowo zaaranżowane, potrafi być niezwykle atrakcyjnym elementem naszego ogrodu. Jak zatem zabrać się za przygotowanie upragnionej dekoracji i na co zwracać uwagę? Po pierwsze: projekt.

Warto przede wszystkim rozpocząć przygotowania od stworzenia wstępnego projektu oczka. Należy uwzględnić przede wszystkim wielkość i jego położenie, dzięki czemu będziemy mogli rozplanować również inne elementy. Wbrew pozorom, właściwa lokalizacja oczka wodnego może mieć duży wpływ na jego ostateczny wygląd oraz dalsze użytkowanie.

Najlepiej, jeśli możemy osadzić oczko wodne na delikatnym obniżeniu terenu, w którym woda będzie gromadzić się w sposób naturalny. Dobrze, gdy jest to miejsce położone stosunkowo blisko domu – nie tylko dlatego, że będziemy mogli podziwiać oczko z okna lub tarasu, ale również z tego powodu, że umożliwi to zapewnienie lepszego źródła zasilania elektrycznego dla pracujących pomp.

Uwaga - lepiej jest wybierać miejsca nasłonecznione, ponieważ sprzyjają one rozwojowi roślin wodnych, jednak nie może to być również miejsce zbyt intensywnie oświetlone, ponieważ spowoduje to rozwój glonów szkodliwych dla całej flory zbiornika.

Rozmiar i kształt

Czy istnieją jakieś normy, które powinno spełniać oczko wodne w ogrodzie, jeśli chodzi o wymiary? Okazuje się, że tak; najlepiej, jeśli jego powierzchnia wynosi nie mniej niż 10 m2, przy jednoczesnej głębokości wynoszącej co najmniej 1 m (dzięki temu, jeśli do zbiornika wpuścimy ryby, będą mogły swobodnie przezimować). Ponadto takie parametry pozwalają na dłuższe zachowanie czystej wody.

Jaki kształt oczka wodnego jest najlepszy? Tutaj nie obowiązują nas już żadne wskazania. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to odpowiednie wyprofilowanie niecek w ścianach oczka - tak, by mogła się w nich swobodnie rozwijać roślinność. Warto pomyśleć także o zagłębieniu na dnie wykopu, które pozwoli na prawidłowe umieszczenie w nim pompy.

Oczko wodne w ogrodzie - materiały do budowy oczka

Bardzo często osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z oczkami wodnymi, zastanawiają się, czym najlepiej będzie wyłożyć dno zbiornika i jak przystąpić do samej budowy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na mniejsze oczko (o wymiarach nieco mniejszych niż opisane wyżej), możemy wykorzystać takie materiały jak polietylen, PCW, kauczuk, a nawet beton, jednak pod warunkiem, że skonsultujemy to ze specjalistą i powierzymy mu wykonanie oczka. W przypadku znacznie większych oczek – i jest to na pewno dobra wiadomość – możemy użyć samej folii. Warto pamiętać przy tym, że nie należy pod żadnym pozorem kupować zwykłych folii budowlanych; są one znacznie mniej odporne na uszkodzenia i mniej elastyczne niż materiał polecany do budowy oczek wodnych.

Jak przebiega sama budowa oczka? Na dnie wykopanego dołu umieszczamy posypkę piaskową, a na niej specjalną włókninę; dopiero na sam koniec kładziemy folię, a następnie umieszczamy odpowiednie pompy (jeśli jest taka potrzeba) i zalewamy wodą.

Budowa oczka wodnego nie jest skomplikowana, dlatego niemal każdy z nas poradzi sobie z nią bez większych problemów. Musimy jednak przestrzegać kilku zasad i sięgać jedynie po trwałe i dobre jakościowo materiały.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.