Uprawa warzyw pod osłonami

Jeśli marzysz o własnym, przydomowym warzywniku lub od jakiegoś czasu próbujesz samodzielnie uprawiać warzywa w ogrodzie, na pewno zdajesz sobie sprawę z trudności, jakie przynosi to zadanie. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym warzywa pojawiają się dużo szybciej, a ich plony są zdrowsze i bardziej obfite. Poznaj zatem metody, umożliwiające spożywanie Twoich ulubionych warzyw nawet do kilku tygodni wcześniej!

Uprawa warzyw pod osłonami – czemu to służy?

W klimacie umiarkowanym okres wegetacyjny jest stosunkowo krótki – szczególnie odczuwalne jest to po długiej zimie i mocnych, wiosennych przymrozkach. Uprawa warzyw pod osłonami sprawi, że możesz je siać sporo wcześniej oraz przez długi czas zbierać ich plony. Dodatkowo zyskujesz też możliwość samodzielnej hodowli roślin ciepłolubnych, których uprawa w gruncie mogłaby się nie udać, w szczególności w zimniejszym roku. Warzywa pod osłonami są również lepsze jakościowo, ponieważ nie zagrażają im zmienne czynniki atmosferyczne – kwaśne deszcze lub grad mogą skutecznie osłabić Twoje rośliny. Nie zapominajmy również o ptakach, które często są przyczyną zniszczenia starannie pielęgnowanych plonów – nie będą one miały dostępu do upraw znajdujących się pod folią. Skoro poznałeś już zalety hodowania roślin pod osłonami, dowiedz się również, jak najlepiej je uprawiać.

Folia perforowana czy agrowłóknina?

Wykorzystanie folii perforowanej lub agrowłókniny jest jedną z prostszych metod uprawy roślin pod osłonami. Wystarczy bowiem okrywać warzywa wysiane do gruntu w szczelny sposób. Krawędzie osłon powinno się przysypać ziemią lub przytwierdzić do gruntu w inny sposób, aby przy podmuchach wiatru nie opuszczały swojego stanowiska.

Folia perforowana oraz agrowłóknina przepuszczają światło słoneczne oraz wodę, zapewniając warzywom idealne warunki do rozwoju w okresie wiosennym – pod taką uprawę warto wybierać miejsca jak najmniej zachwaszczone, ponieważ pod osłonami równie chętnie co warzywa, rozwijają się niepożądane rośliny. Należy też pamiętać, aby z takiego rozwiązania nie korzystać przez więcej niż kilka lat w tym samym miejscu – to mogłoby obniż jakość późniejszych plonów.

Tunele foliowe

Choć wykonanie tuneli foliowych jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż zwykłe okrycie roślin folią, to przynosi za sobą wymierne korzyści. Taka konstrukcja daje możliwość wietrzenia miejsca wzrostu warzyw, przez co mogą się one znajdować pod osłoną przez dłuższy czas – nawet latem, kiedy na zwykłe osłony jest już zwyczajnie zbyt ciepło. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zbierać plonu swoich warzyw 2 lub nawet 3 razy w roku. Tunel niski możesz wykonać samodzielnie, zaś wysoki, w którym możliwe będą zabiegi pielęgnacyjne podczas wzrostu roślin, z powodzeniem znajdziesz na rynku. Materiały lub tunele znajdziesz na przykład tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/narzedzia-ogrodowe/plandeki-i-folie.html.

Przydomowa szklarnia

Istnieje jeszcze jedna metoda uprawiania roślin pod osłonami, mianowicie hodowla w szklarni. Sposób ten, choć najskuteczniejszy i dający najlepsze wyniki, jednocześnie jest największą inwestycją. W związku z tym na budowę i opłacanie szklarni decydują się zasadniczo osoby zarobkowo zajmujące się hodowaniem warzyw, choć nic nie stoi na przeszkodzie zbudowania takiej konstrukcji na własnym podwórku.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.