Cięcie wiśni i czereśni po zbiorach – jak je wykonać?

Aby drzewka owocowe rosły zdrowo, utrzymywały odpowiedni pokrój korony i obficie owocowały, należy przycinać ich pędy. Zasady i terminy wykonywania takich cięć różnią się jednak w zależności od gatunku roślin owocowych rosnących w naszym ogrodzie. Które drzewka należy zatem przycinać wkrótce po zebraniu owoców? Kiedy i jak najlepiej tego dokonać? Przeczytaj krótki poradnik.

Wiele młodych drzew pestkowych przycina się późną zimą, gdy miną już największe mrozy. Starsze drzewa, które są bardziej podatne na choroby, bezpieczniej jest podcinać latem. Podobne zasady dotyczą wiśni i czereśni – drzewek owocowych szczególnie narażonych na grzybne oraz bakteryjne infekcje kory i drewna. W odróżnieniu od drzewek innych gatunków cięcie wiśni i czereśni wykonuje się dopiero po zbiorze owoców.

Kiedy i jak wykonać cięcie drzew owocowych wiśni i czereśni?

Wiśnie i czereśnie należy przycinać wkrótce po zbiorach owoców, czyli między początkiem lipca a połową sierpnia. Pamiętajmy, by nie podcinać drzewek owocowych jesienią – miejsca po cięciu nie zdążą zarosnąć, co może przyczynić się do przemarznięcia rośliny w czasie przymrozków.

Zanim zabierzemy się do przycinania drzewek czereśni i wiśni, musimy wiedzieć, że innych zabiegów wymagają młode rośliny owocowe, a innych – starsze. W przypadku młodych drzewek wiśni i czereśni wystarczy, że wytniemy gałęzie uschnięte i uszkodzone, a także te rosnące w nieprawidłowym kierunku (czyli do wnętrza korony).

Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewka starsze, warto zdecydować się na bardziej rozległe cięcie – takie, które wyreguluje koronę drzewka owocowego i zapewni jej równomierne oświetlenie. W tym celu należy wyciąć:

  • pędy gęsto osadzone,
  • pędy krzyżujące się ze sobą,
  • pędy deformujące bryłę korony.

Nie zapominajmy również o tzw. wilkach, czyli pędach rosnących pionowo.

Przycinanie pędów: na co uważać?

W przypadku wiśni można także znacznie przyciąć gałęzie, które mają ponad 3 lata – jest małe prawdopodobieństwo, że wyrosną na nich pąki odpowiedzialne za owocowanie. Pamiętajmy, by nie ucinać młodych, zdrowych pędów wiśni – to one zapewniają  największe plony.

Przycinanie czereśni przebiega z reguły mniej inwazyjnie, jej korona jest bowiem mniej gęsta od korony wiśni. Czereśnia ma także inne preferencje dotyczące plonowania – najwięcej owoców pojawia się na gałęziach 2- i 3-letnich. Przycinając drzewka czereśni, zadbajmy więc o to, aby nie pozbawiać ich tych cennych pędów.

Niezależnie od tego, jak wiele pędów drzewek owocowych mamy do przycięcia, ważne jest, by na ten zabieg pielęgnacyjny wybrać pogodny i bezdeszczowy dzień. Miejsca po przycięciu pędów należy później odpowiednio zabezpieczyć: specjalistyczną maścią ogrodniczą lub białą farbą emulsyjną o działaniu przeciwgrzybiczym.

Więcej wskazówek na temat pielęgnacji drzewek owocowych znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.