Jak zadbać o ogród na wiosnę?

Już wkrótce koniec zimy, a to oznacza dla wszystkich właścicieli ogrodów konieczność odpowiedniego przygotowania się do nadchodzącej wiosny. Wśród różnych prac są również takie, których nie można przeoczyć, jeśli nasz ogród ma zachwycać w ciepłe, słoneczne dni. 

Jeszcze zanim nadejdzie wiosna, ogród wymaga przeprowadzenia wielu prac, które w późniejszym okresie nie tylko ułatwią inne działania związane z pielęgnacją roślinności, ale także umożliwią uporządkowanie terenu po zimowych miesiącach.

Przełom zimy i wiosny to dobry czas, żeby uzbroić się w solidny szpadel do kopania, w grabie metalowe do rozgarniania ziemi i miotło-grabie do usuwania liści z trawników. Przydadzą się również taczki, konewka, a także małe grabie do rabat. Z takim arsenałem można już brać się do pracy i przypomnieć sobie na czym polega pielęgnacja ogrodów.

Ogród na wiosnę - nie tylko drzewa i krzewy

Tak naprawdę przedwiosenne prace w ogrodzie warto rozpocząć od tego, co już robiliśmy jesienią – od podcinania drzewek i krzewów. O ile jednak kilka miesięcy wcześnie taki zabieg miał przygotować ogród do zimy, teraz jego zadaniem jest stymulacja wzrostu drzewek i krzewów, a przy okazji pozwala usunąć chore i uszkodzone gałęzie. Do tego rodzaju czynności nieoceniony będzie dobrej jakości sekator, a w miejscach odcięcia warto zastosować specjalną maść ogrodniczą.

Kolejny krok to zajęcie się rabatami oraz uporządkowanie gleby. Warto zacząć od usunięcia kamieni, opadłych na ziemię gałęzi, usunąć obumarłe pędy. Gdy część roślin zaczyna już kiełkować, należy je delikatnie osłonić, żeby nie doszło do ich uszkodzenia podczas prac porządkowych. Warto również zasilić ziemię nawozem i to nie tylko, gdy zakłada się nową rabatę. Przekopaną ziemię trzeba również odchwaścić i wyściółkować, zanim posadzi się nowe rośliny.

Nie zapomnij o trawniku!

Podczas przedwiosennych prac w ogrodzie nie można również zapomnieć o uporządkowaniu trawnika po zimowych miesiącach. Niekorzystne warunki atmosferyczne zimy w mniejszym lub większym stopniu wpłynęły niekorzystnie na darń, nierzadko uszkadzając ją, a śnieg mógł przyczynić się do powstawania pleśni. Do tego również działania kreta mogły wpłynąć niekorzystnie na stan trawnika.

W tym przypadku porządki warto zacząć również od usunięcia wszelkich gałęzi i obumarłych roślin zalegających na trawniku, a dodatkowo należy pozbyć się kamieni. Kolejny ważny krok to usunięcie mchu i napowietrzenie trawnika za pomocą wertykulatora. Na koniec nie można zapomnieć o rozrzuceniu na całej powierzchni specjalnego nawozu do trawników. Oczywiście nie wolno zapomnieć o podlewaniu nawożonej powierzchni w kolejnych dniach.

Tak przygotowany do wiosny ogród to doskonały punkt wyjścia do planowania kolejnych prac, związanych z sadzeniem roślin. A potem pozostaje już tylko delektować się pięknem otoczenia domu podczas letnich miesięcy.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.