Ogródek warzywny w skrzyniach

Niewielki ogródek warzywny w skrzyni, wykonany samodzielnie i odpowiednio pielęgnowany może sprawić latem radość wielu ogrodnikom amatorom. Obfity plon zapewni nam uprawa warzyw na rabacie podwyższonej w odpowiednio przygotowanej do tego celu skrzyni.

Skrzynia powinna być wykonana z naturalnego, ale od razu zaimpregnowanego drewna. W tym celu możemy wykorzystać deski z odzysku, np. z palet transportowych. Jeżeli jednak skrzynia będzie zajmować wyeksponowane miejsce i jej drugorzędnym zadaniem będzie rola ozdoby ogrodu, warto pokusić się o wykonanie jej z desek tarasowych lub elewacyjnych.

Podwyższone grządki i rabaty buduje się przeważanie na wysokość 40-60 cm, ale osób, które mają problemy ze schylaniem się, mogą usytuować skrzynkową grządkę nieco wyżej, nawet na wysokości 1,2 m. Zwróćmy uwagę jednak na to, by rabata nie była zbyt wysoka, abyśmy mieli swobodny dostęp do roślin z każdej strony.

Im wyższa będzie skrzynia, tym jej szerokość i długość powinny zostać zmniejszone. Z rozmiarem skrzynia wiąże się ilość ziemi, jaką będzie Niewielki warzywnik, własnoręcznie wykonany i pielęgnowany może sprawić latem radość ogrodnikom amatorom. Wydajny plon zapewni uprawa na rabacie podwyższonej w przygotowanej specjalnie do tego celu skrzyni. Skrzynię najlepiej wykonać z naturalnego, ale koniecznie zaimpregnowanego drewna. Do tego celu możemy wykorzystać deski z odzysku, np. z palet transportowych. Jeśli jednak skrzynia będzie wyeksponowana i jej dodatkowym zadaniem będzie również ozdoba ogrodu, warto wykonać ją z desek tarasowych lub elewacyjnych.

Podwyższone grządki i rabaty buduje się zazwyczaj na wysokość 40-60 cm, ale szczególnie osoby, które mają problemy ze schylaniem się, mogą umieścić skrzynkową grządkę wyżej, nawet na wysokości 1,2 m. Pamiętajmy jednak, by rabata nie była za wysoka, abyśmy mieli zagwarantowany dostęp do roślin z każdej strony. Im wyższa skrzynia, tym jej szerokość i długość powinna być mniejsza. Z rozmiarem skrzynia wiąże się bowiem ilość ziemi, jaką będziemy musieli wypełnić rabatę oraz jej nacisk na ścianki tworzące obrzeża.

Na miejscu, w którym zostanie umieszczona nasza podwyższona rabata należy rozłożyć warstwę izolacyjną — najlepiej sprawdzi się agrowłóknina. Aby zapewnić roślinom ochronę przed szkodnikami, można również rozłożyć pod agrowłókniną drobną siatkę ogrodniczą. Spodnią warstwę w skrzyni powinna stanowić warstwa przepuszczająca wodę — drobny żwir, grys kamienny lub ceramiczny. Potem grządkę należy wypełnić warstwami: pierwsza warstwa to żyzna gleba, druga — nawóz organiczny, a wierzchnia — ziemia ogrodnicza.

Na rabacie warto stosować zmianową uprawę warzyw, dosiewając z biegiem czasu nasion w miejsce już zebranych, gdzie powstały wolne przestrzenie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.