Uprawa czosnku

Uprawa czosnku jest dość bezproblemowa i dodaje wspaniałych smaków do naszej domowej kuchni. Czosnek do domowej uprawy występuje w szerokiej gamie odmian o subtelnych różnicach w smaku i mocy, co daje znacznie szerszy wybór niż standardowe, kupowane w sklepie ząbki.

Czy czosnek rośnie tylko w gorących krajach?

Czosnek rośnie doskonale w chłodniejszym klimacie, na przykład w Irlandii i Wielkiej Brytanii, choć wiele osób zakłada, że jest to roślina uprawiana tylko w basenie Morza Śródziemnego. Czosnek musi być sadzony w pełnym słońcu, ale istnieją odmiany, które można uprawiać w chłodniejszych miejscach.

Istnieją również pewne dowody na to, że czosnek dostosowuje się do warunków lokalnych. Zachowaj najlepsze ząbki czosnku do wykorzystania w przyszłym roku jako czosnek nasienny, aby uzyskać własną odmianę, idealnie dopasowaną do Twojego ogrodu!

Czy można sadzić czosnek kupiony w supermarkecie?

Technicznie rzecz biorąc, można, ale odmiany kupowane w sklepie mogą przenosić choroby, które mogą mieć wpływ na późniejsze uprawy, najlepiej jest stosować kwalifikowany czosnek z nasion wolnych od chorób.

Może się również okazać, że białe odmiany kupione w sklepie były uprawiane w znacznie cieplejszych częściach świata i nie będą dobrze pasować do Twojego klimatu.

Czym to jest czosnek słoniowy?

Czosnek słoniowy nie jest w rzeczywistości prawdziwym czosnkiem, technicznie rzecz biorąc jest odmianą pora. Główki wyglądają bardzo podobnie do czosnku, ale są bardzo duże; jeden ząbek czosnku słoniowego może ważyć tyle samo, co pełna główka zwykłego czosnku. Smak jest zróżnicowany od łagodnego do mocnego, ząbki są szczególnie smaczne po upieczeniu.

Kiedy sadzić czosnek?

Z czosnku sadzonego jesienią wyrastają większe główki. Czas na jesienne sadzenie to wrzesień do początku grudnia, o ile pozwala na to pogoda.

Czosnek można również sadzić wiosną, ale należy upewnić się, że używa się odmiany odpowiedniej do wiosennego sadzenia.

Dlaczego czosnek musi być sadzony w chłodne dni?

Czosnek potrzebuje 30-60 dni w temperaturze od 1 do 10 stopni Celsjusza, aby z zasadzonego pojedynczego ząbka powstała cebulka z nowymi ząbkami. Jeśli cebulki zostaną zasadzone zbyt późno na wiosnę (gdy jest zbyt ciepło), mogą wyrosnąć jako jeden duży ząbek.

Czy czosnek można sadzić bezpośrednio w ziemi?

Pod warunkiem, że masz dobrze osuszone miejsce, czosnek można sadzić bezpośrednio w glebie ogrodowej. Jeśli masz ciężką, gliniastą glebę, która jest podatna na zalewanie wodą zimą, uprawiaj czosnek w podwyższonych grządkach, aby uniknąć gnicia ząbków w ziemi.

Jeśli nie masz podwyższonych grządek, możesz również wysiać czosnek w modułach lub małych doniczkach, które następnie można zasadzić w docelowych miejscach następnej wiosny. Czosnek wysiewany w modułach należy trzymać na zewnątrz, aby wystawić go na działanie niskich temperatur, natomiast w przypadku spodziewanych silnych mrozów należy przenieść go do chłodni lub nieogrzewanej szklarni.

Jak sadzić ząbek czosnku i na jaką głębokość?

Sadzimy czosnek płaskim końcem ząbka skierowanym w dół, stąd wyrastają korzenie. Na glebach lekkich należy sadzić rośliny do głębokości 10 cm, natomiast na ciężkich glebach należy sadzić rośliny płyciej, z co najmniej 2,5 cm warstwą gleby przykrywającą główkę.

Jakie są zalecane odległości sadzenia dla czosnku?

Zalecany optymalny rozstaw przy sadzeniu to 17 cm dookoła lub 10 cm między ząbkami w rzędach oddalonych od siebie o 25 cm.

Czy czosnek trzeba nawozić?

Czosnek dobrze radzi sobie z zastosowaniem potażu podczas sadzenia. Jeśli spalasz drewno w otwartym ogniu, piecu lub masz ognisko ogrodowe, możesz wsypać świeży popiół do gleby podczas sadzenia. Nie należy używać popiołu z darni lub węgla.

Podczas sadzenia należy unikać dodawania świeżego obornika; czosnek jest zadowolony z umiarkowanej żyzności gleby. Idealne jest zastosowanie dobrze przegniłego kompostu ogrodowego. Jeśli gleba jest kwaśna, należy dodać wapna w celu podniesienia pH.

Kiedy zbierać czosnek?

Czosnek zbiera się od połowy do końca lata, kiedy liście zaczynają żółknąć, w przeciwieństwie do cebuli, nie czeka się na opadnięcie liści. Lepiej jest zbierać czosnek zbyt wcześnie niż zbyt późno, ponieważ zbyt długo pozostawione cebulki mogą się rozpadać lub kiełkować.

Główki mogą być bardziej zakorzenione niż się spodziewasz, więc ostrożnie podnoś je widelcem. Po podniesieniu należy obchodzić się z nimi delikatnie, ponieważ obite lub uszkodzone egzemplarze nie będą się dobrze przechowywać.

Jak przechowywać czosnek?

Czosnek należy suszyć przez 7 do 10 dni na zewnątrz, najlepiej w ciepłym, słonecznym miejscu. Jeśli warunki nie są odpowiednie, należy użyć szklarni, tunelu foliowego lub ganku od strony południowej z dużą ilością wentylacji.

Łodygi można zaplatać w bardzo atrakcyjny warkocz, który powinien zachować trwałość przez 6-12 miesięcy, jeśli będzie wisiał w suchym miejscu wolnym od mrozu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.