Wiosenne prace w sadzie i ogrodzie

Wraz ze zmianą pogody zmieniają się również obowiązki jakie musimy spełnić w swoich sadach czy ogrodach. Prace ogrodowe zaczynają się nawet zimą! Na co zwrócić uwagę teraz? 

W styczniu, bądź lutym możemy przeprowadzić bielenie pni drzew owocowych, co uchroni nasze drzewa przed pęknięciami kory podczas niskich temperatur. Z początkiem lutego przychodzi czas na przycinanie krzewów porzeczki oraz agrestu, a także młodych drzewek owocowych.

Wiosną należy skupić się, przede wszystkim na drzewach owocowych, a dokładniej mówiąc na ich przycinaniu, gdyż w marcu zaczynają kwitnąć morele i brzoskwinie. W kwietniu możemy zacząć cięcie brzoskwiń, jeśli jest to wysokie drzewo. Warto wtedy zaopatrzyć się w drabinę, która z pewnością ułatwi nam nasze ogrodowe prace.

Czerwiec to idealny miesiąc na przerzedzanie zawiązek jabłoni, dzięki temu mamy większą szansę na to, iż nasze owoce będą dorodne, a co najważniejsze, że nasze drzewa będą regularnie owocować. Czerwiec i lipiec, to przede wszystkim zbiory czereśni lub wiśni, warto więc już wcześniej pomyśleć o przydatnych nam do tego narzędziach.

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w rękawiczki, wiadra lub kosze, a dla wszystkich tych, którzy stawiają pierwsze kroki przy zbiorach, przypominamy, że do zbiorów czereśni niezbędna będzie drabina. Czereśnia i wiśnia są wysokimi drzewami, a jeżeli nasz sad obfituje w drzewa, a co za tym idzie rodzi dużo owoców, najlepiej sprawdzą się lekkie drabiny, na przykład drabiny aluminiowe jednostronne, czyli inaczej mówiąc stabilność i bezpieczeństwo. Dzięki temu, zbieranie owoców, z pewnością nie będzie tak męczące.

Sierpień to miesiąc owocowania wczesnych jabłoni i gruszy. We wrześniu bardzo często należy podeprzeć gałęzie drzew owocowych, z uwagi na ich ilość owoców, tym samym chroniąc gałęzie przed złamaniem. W listopadzie warto pomyśleć o zabezpieczeniu krzewów i drzew przed mrozem, a w kolejnym miesiącu przechodzimy do ponownego bielenia pni drzew.

Nie zapominajmy, że prace w ogrodzie nie są łatwe. Dlatego też, warto je sobie ułatwiać w każdy możliwy sposób, czy to za pomocą drabiny, czy dobrej pary rękawiczek, a może dodatkowych rąk do pomocy? Będzie nam z pewnością łatwiej, jeśli wszystko zorganizujemy i zaplanujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.