Nawozy wapniowe w rolnictwie

Prawidłowy rozwój roślin uprawnych jest niemożliwy bez zapewnienia im odpowiedniej ilości wapnia. Jakie techniki nawożenia zapewniają jednak optymalną przyswajalność? 

Wapń – czemu tak potrzebny?

Żółknięcie, zwijanie i martwica liści to częsty problem rolników, ogrodników i sadowników. Zwykle towarzyszą temu również inne objawy. Jeśli pędy roślin stają się wyraźnie jaśniejsze, przybierając odcienie od bieli do jasnego brązu, a roślina rośnie wolniej niż powinna, prawdopodobnie są oznaką niedoboru wapnia. Ku takiej diagnozie powinny skłonić ponadto gnicie wierzchołków owoców oraz rozkład błon plazmatycznych. Jak zapobiec takim problemom? Co zrobić, gdy nasze rośliny otrzymują zbyt mało tego cennego składnika odżywczego?

Wapń jest jednym z najważniejszych pierwiastków biorących udział w biosyntezie ściany komórkowej, przez co bezpośrednio wpływa na stan roślin i na zawartość pektyny w komórkach. Pierwiastek ten jest również odpowiedzialny za odporność roślin, a te, które pobierają go mniej, gorzej radzą sobie ze stresem. Wapń jest poza tym składnikiem niezbędnym roślinom do owocowania, zaś jego niedobory niekorzystnie odbijają się na wielkości plonu oraz jakości samych owoców.

Nawozy wapniowe

Pojawienie się tych objawów powinno skłonić nas do sięgnięcia po nawozy wapniowe. Ich regularne stosowanie pozwala uniknąć wszystkich wspomnianych problemów. Zapewnia też duże plony wysokiej jakości, bo zapobiega pękaniu owoców, zwiększa ich jędrność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Niekiedy jednak nawożenie tradycyjnymi sposobami nie przynosi oczekiwanych skutków, bo wskutek złego transportu tego pierwiastka w roślinie zmniejsza się wydajność stosowanego przez nas preparatu. Jak więc sobie z tym radzić?

Najwyższa skuteczność

W takich sytuacjach należy pomocny okaże się nawóz dolistny ActiCal firmy Arkop. Ze względu na to, że zawiera aminokwasowy chelat wapnia, cechuje się wysoką przyswajalnością i, co za tym idzie, dużą skutecznością. Nawóz pozwala uniknąć wielu infekcji bakteryjnych czy grzybiczych oraz chorób fizjologicznych i może być stosowany w niemal wszystkich uprawach. Wapniowe preparaty dolistne są bowiem wykorzystywane zarówno w uprawie zbóż, jak i owoców, roślin strączkowych oraz warzyw.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.