Najbardziej sprzyjające podłoże do rozwoju większości roślin stanowi ziemia o odczynie zbliżonym do obojętnego. Część gatunków wyraźnie upodobała sobie jednak grunt o kwaśnym odczynie pH. Jakie to kwiaty, byliny i drzewa? Co zrobić, jeśli podłoże na działce nie jest odpowiednio kwaśne? Sprawdź, jak sadzić rośliny kwasolubne.
Rodzaje podłoża dzielimy ze względu na ich strukturę oraz odczyn pH. Obserwując budowę gleby, można wykazać, czy na działce znajduje się ziemia gliniasta, piaszczysta, a może piaszczysto-gliniasta. Dzięki temu ogrodnik dowiaduje się, czym wzbogacić swój grunt. Ziemie gliniaste mogą potrzebować zwiększenia przepuszczalności, np. żwirem lub piaskiem. Na takich ziemiach dobrze czują się też określone rośliny, chociażby kaczeniec błotny lub cis pospolity.
W przypadku odczynu ziemi, a więc stosunku stężenia jonów wodorowych do wodorotlenowych, jest podobnie. W zależności od wyniku należy ulepszać glebę pod określone gatunki roślin. Jak to zrobić, radzi marka Ziemovit.
Czy wiesz, jaki jest odczyn gleby na Twojej działce?
Na początek należy sprawdzić, jaki rodzaj podłoża dominuje w ogrodzie. Aby zbadać odczyn ziemi, możesz wybrać jeden z dwóch dostępnych sposobów:
- Badanie chemicznym kwasomierzem polowym
Niewielką ilość gleby włóż – zależnie od rodzaju przyrządu – do zagłębienia w płytce lub do probówki. Następnie wymieszaj z odczynnikami chemicznymi dołączonymi do zestawu z kwasomierzem. Po kilku chwilach porównaj kolor roztworu ze skalą i odczytaj pH.
- Sprawdzenie kwasomierzem elektronicznym
Wbij metalowy pręt urządzenia pionowo w podłoże. Następnie odczytaj na skali pH odczyn posiadanej ziemi.
Warto pamiętać, że obie metody nie są drogie, wystarczy kilkanaście złotych, by kupić urządzenie do zbadanie ziemi.
Odczyn pH:
- silnie kwaśne: <4,5;
- kwaśne: 4,6 – 5,5;
- lekko kwaśne: 5,6 – 6,5;
- obojętne: 6,6 – 7,2;
- zasadowe: >7,2.
Rośliny kwasolubne – które gatunki rosną na kwaśnych glebach?
Wiele roślin toleruje lekko kwaśne podłoża, jednak przy wysokiej kwasowości, czyli powyżej 5,5 pH, rośnie bardzo mała liczba gatunków. Tendencję do wzrostu na ziemiach kwaśnych i bardzo kwaśnych wykazują rośliny takie jak:
- wrzosy: wrzosiec krwisty, wrzos pospolity
- różanecznik
- magnolia
- pieris
- rododendron
- azalia
- borówka amerykańska
- hortensja, która na glebie kwaśnej kwitnie na niebiesko.
Jeżeli gatunki preferujące podłoże o kwaśnym odczynie będą posadzone na obojętnym lub nawet zasadowym gruncie, ich liście szybko staną się matowe, a całe rośliny staną się podatne na choroby. Ich wzrost oraz kwitnienie również będą odbiegać od oczekiwań.
Ziemia dla roślin kwasolubnych – jaką wybrać?
Jeśli zamierzasz założyć wrzosownik lub hodować wymienione rośliny, a ziemia na Twojej działce nie ma odpowiedniego odczynu, warto wykorzystać podłoże do roślin kwasolubnych Ziemovit.
Specjalistyczna ziemia tej marki została wzbogacona o nawóz, który zawiera makro- i mikroelementy potrzebne do odżywiania roślin. Podłoże poprawia strukturę gleby, jej wilgotność i warunki termiczne. Dodanie ziemi kwaśnej do uprawy wspomnianych wcześniej gatunków sprzyja także lepszemu zimowaniu roślin.
Jak dbać o rośliny kwasolubne?
Należy brać pod uwagę, że wiele roślin kwasolubnych (np. wrzosy) ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Skutek jest taki, że rośliny nie mają dostatecznego dostępu do wody i składników pokarmowych. Problem ten można rozwiązać np. stosując szczepionki mikoryzowe.
Większość gatunków roślin kwasolubnych sadzi się w półcieniu i unika nasłonecznionych terenów. Wilgotność podłoża zależy już od konkretnego kwiatu czy byliny. Na przykład hortensje ze względu na obfite kwitnienie potrzebują częstego podlewania, a wrzosy – preferują raczej ziemie suche.