Jak dbać o rośliny ogrodowe i balkonowe kwitnące jesienią?

Wrzosy, chryzantemy, begonie i dalie to tylko kilka z wielu gatunków roślin ogrodowych i roślin balkonowych, które kwitną jesienią. Dzięki tym i dziesiątkom innych okazów ogród przybiera różnokolorowe barwy nie tylko za sprawą złocących się na drzewach liści. 

Aby jednak jesienne rośliny mogły zachwycać wszystkich aż do pierwszych przymrozków, należy o nie odpowiednio dbać. Zobacz, na czym polega właściwa pielęgnacja roślin sadzonych jesienią w ogrodach lub na balkonach.

Chcesz, aby Twój ogród lub balkon przez całą jesień był pełen pięknych, różnokolorowych barw? Poza wybraniem odpowiednich gatunków roślin zadbaj o ich prawidłową pielęgnację. Dowiedz się, jak należy podlewać rośliny ogrodowe i balkonowe jesienią, jakie odżywki stosować i które odmiany trzeba przycinać przed zimą, a które – dopiero na wiosnę

Jesienne podlewanie roślin ogrodowych i roślin balkonowych

Zazwyczaj rośliny kwitnące wiosną i latem przechodzą w stan uśpienia wraz z nadejściem pierwszych chłodniejszych dni. W tym czasie potrzebują znacznie mniej wody. Nie dotyczy to jednak okazów jesiennych, które dopiero po zakończeniu lata rozwijają swoje kwiaty. Wrzosy, dalie, chryzantemy czy inne jesienne rośliny należy regularnie podlewać przez cały okres kwitnienia. Stały dostęp do wody pozwoli im szybko i zdrowo rosnąć i jednocześnie nie doprowadzi do uschnięcia.

Jak podlewać rośliny ogrodowe i rosliny balkonowe jesienią?

Przede wszystkim pamiętaj, aby robić to regularnie – np. co dwa lub trzy dni (w zależności od odmiany i ilości deszczu). Zwróć także uwagę, że żadna z roślin nie lubi zbyt błotnistej ziemi, dlatego zawsze używaj delikatnego strumienia. Możesz do tego wykorzystać sitko dołączone do większości konewek, a w przypadku roślin doniczkowych wlewać wodę do podstawek.

Jesienne nawożenie roślin ogrodowych i roślin balkonowych

Nawożenie roślin nie jest Ci obce, jednak najczęściej stosowałeś odżywki jedynie wiosną i latem? Jesienią, parę miesięcy przed nadejściem zimy, Twoje rośliny również potrzebują wzmocnienia, dzięki któremu będą mogły przetrwać mrozy i na początku kolejnego sezonu znowu zacząć rosnąć.

Jakie nawozy jesienne warto używać?

  • Uniwersalny nawóz płynny jesienno-zimowy, który możesz stosować do każdych kwiatów.
  • Nawóz jesienny do trawników – dzięki niemy trawa w ogrodzie będzie odżywiona przez całą zimę.
  • Nawóz jesienny do iglaków i roślin kwaśnolubnych, który możesz wykorzystać np. do użyźniania gleby wokół wrzosów.

Dzięki nawozom jesiennym wszystkie okazy w Twoim ogrodzie i na balkonie będą odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, a także występujące w tym sezonie choroby, głównie grzybowe, takie jak np. mączniak prawdziwy.

Jesienne przycinanie roślin ogrodowych i roślin balkonowych

Po zakończeniu sezonu wakacyjnego powinieneś przyciąć wszystkie pędy roślin, które kwitły latem. Dzięki temu – jeśli są to rośliny wieloroczne – kolejnej wiosny znowu wypuszczą nowe pędy. Podobnie należy postępować z okazami jesiennymi, z tym że przycinanie trzeba odłożyć na znacznie późniejszy okres, np. połowę lub koniec listopada. Wyjątek stanowią jedynie wrzosy – rośliny te powinieneś przyciąć dopiero na początku kwietnia, pobudzając tym samym byliny do wypuszczania bardziej zagęszczonych pędów. Więcej na temat pielęgnacji wrzosów i innych roślin w ogrodzie lub na balkonie znajdziesz na stronie ZIEMOVIT.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.