Królowa beskidzkich i podhalańskich lasów, a w wielu domach stały bywalec podczas okresu bożonarodzeniowego. Sosna czarna, sosna zwyczajna, a może sosna limba? Która z nich nadaje się na świąteczne drzewko, która pomoże wyleczyć przeziębienie, a z drewna której z nich możemy wykonać okna lub drzwi? Przekonajmy się, jakie właściwości ma sosna.
Jakie są gatunki sosny?
Sosna jest drzewem obejmującym ponad 100 gatunków, z czego w Polsce w naturalnych warunkach mamy okazję spotkać 3 z nich:
- sosnę zwyczajną (pospolitą), występującą na terenie całego kraju z wyjątkiem Bieszczad;
- sosnę limbę, którą możemy podziwiać na terenach górskich;
- sosnę górską, tzw. kosodrzewinę, porastającą partie gór w przedziale od 1360 m do 1800 m n.p.m.
Natomiast do sadzenia w ogrodzie nadaje się wiele odmian sosen, zachwycających swoimi kształtami i zapachem oraz łatwością pielęgnacji. Wśród nich znajdziemy:
- sosnę czarną, która ma niezwykle gęstą koronę i jest wyjątkowo odporna na mrozy;
- sosnę rumelijską - o gałęziach, które zwisają bardzo nisko;
- sosnę bośniacką, lubiącą dobrze nasłonecznione miejsca;
- sosnę Banksa, charakteryzującą się pokrzywionym pniem i ogromną ilością szyszek;
- sosnę wydmową, która jesienią i zimą ma igły o złocistej barwie;
- wejmutkę, szybko rozrastającą się i wysoce odporną na warunki atmosferyczne.
Sosna: właściwości lecznicze
Zarówno pączki, młode pędy, jak i igły sosny zwyczajnej posiadają właściwości prozdrowotne. Zawierają cenne flawonoidy, garbniki i sole mineralne, a także olejki eteryczne. Wykazują więc działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wykrztuśne, odkażające, rozkurczowe oraz moczopędne.
Nalewka, wywar lub syrop z pędów sosny to fenomenalny lek na kaszel, ból gardła czy zapalenie zatok. Olejek z igieł sosny pozwoli uporać się z nerwobólami, złagodzić objawy reumatyzmu czy wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego. Sam zapach sosny działa kojąco na osoby cierpiące z powodu wyczerpania psychicznego i chronicznego zmęczenia.
Drewno sosnowe: do czego się nadaje?
Z racji swojej wytrzymałości, podatności na obróbkę, krótkiego czasu suszenia i bardzo dobrych właściwości izolacyjnych, drewno sosnowe znajduje wiele zastosowań. Sosnę przerabia się na okleiny i sklejki, płyty wiórowe i pilśniowe, a także wykorzystuje jako lite elementy do produkcji:
- konstrukcji budowlanych, czyli przy stawianiu domów, mostów czy stempli w kopalniach;
- opakowań;
- elementów wykończeniowych, np. podbitki, podłóg, elewacji, sufitów;
- mebli - głównie stołów, komód, szaf i łóżek;
- stolarki otworowej - okien i drzwi drewnianych o doskonałych parametrach izolacyjnych i niebanalnych wzorach, jakie znajdziecie np. w ofercie firmy Tokarczyk.
Jakie właściwości ma sosna: podsumowanie
Dzięki temu, że sosna zwyczajna jest w naszym kraju drzewem niezwykle popularnym i pospolicie występującym, drewno tego gatunku jest stosunkowo tanie, a możliwości wykorzystania igieł czy pędów do celów leczniczych tak szerokie.
Jednak sosna jest drzewem, które bez wątpienia warto mieć w swoim ogrodzie, niezależnie od jej gatunku. Syrop z pędów czy olejek z igieł możemy przygotować zarówno z sosny zwyczajnej, jak i każdej innej. Dzięki temu zyskujemy nie tylko wspaniałą ozdobę przydomowej strefy relaksu, ale też naturalne źródło zdrowia i ukojenia.