Okrywanie roślin na zimę

Wraz z nastaniem zimy należy upewnić się, że rośliny zimujące w ogrodzie bezpiecznie przetrwają do nadejścia wiosny. Jedną z najważniejszych czynności jest okrywanie roślin na zimę, które ochroni je przed negatywnym wpływem niskich temperatur. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Rośliny należy okrywać dopiero, gdy średnie dobowe temperatury spadną poniżej 0o. Delikatne nocne przymrozki nie stanowią zagrożenia, a zbyt wczesne okrycie może zaburzyć naturalne procesy hartowania, a nawet doprowadzić do gnicia roślin. Jak i czym okrywać rośliny na zimę? Które gatunki tego potrzebują? Specjaliści z firmy ZIEMOVIT wyjaśniają.

Okrywanie roślin na zimę - które okrywać?

Okrywania na zimę potrzebują przede wszystkim te odmiany, które w naturalnych warunkach rosną w ciepłych regionach świata. W ten sposób należy zabezpieczyć:

  • Krzewy, m.in. cyprysiki, róże, piwonie, hortensje, magnolie – należy okryć ich części naziemne, a dodatkowo obsypać podstawę około 30-centymetrowym kopczykiem z ziemi lub torfu;
  • Byliny – wrażliwe na mróz są m.in. hiacynty, kosaćce, lilie, narcyzy, zawilce, chryzantemy i niektóre trawy. Trzeba osłonić także byliny posadzone jesienią, ponieważ nie zdążyły się jeszcze w pełni ukorzenić.

Warto osłonić też iglaki – nie tylko ze względu na mróz, lecz na śnieg, który może zdeformować delikatne gałęzie. Wysokie, kolumnowe lub kuliste iglaki należy delikatnie obwiązać sznurkiem, niższe – wystarczy okryć. Mieszkania w Ursusie w zielonej części Warszawy.

Czym okrywać rośliny na zimę?

Folia nie jest odpowiednim materiałem do okrywania roślin, gdyż nie przepuszcza powietrza. Zamiast niej lepiej wybrać:

  • liście – nie należy okrywać nimi jednak roślin zimozielonych. Warstwa liści tworzy powiem powłokę, która słabo przepuszcza powietrze, a to może doprowadzić do gnicia roślin. Liście sprawdzą się do zabezpieczenia tych odmian, których część naziemna zimą zanika (np. roślin cebulowych);
  • słomę – istnieje jednak ryzyko, że słomiane chochoły staną się schronieniem dla gryzoni;
  • stroisz (gałązki drzew iglastych) – nadają się do okrywania wszystkich rodzajów roślin;
  • agrowłókniną – warto ułożyć podwójną warstwę, by w pełni ochronić rośliny przez mrozem;
  • korę lub torf – należy zastosować je do okrycia korzeni drzew i krzewów.

Pamiętaj, by materiał okrywający rośliny usunąć tuż po ustąpieniu mrozów. Zbyt długie okrycie roślin może osłabić ich wzrost i zahamować prawidłowy rozwój.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.