Super Cropping jako metoda zwiększenia plonów

Podejmując się uprawy roślin, czymś naturalnym wydaje się fakt, że chcemy by cieszyły się one jak najlepszą kondycją. Staramy się zapewnić im odpowiednie warunki do swobodnego wzrostu oraz dostęp do potrzebnych składników odżywczych. Okazuje się jednak, że celowe uszkadzanie roślin może im pomóc w osiągnięciu lepszych plonów! Super Cropping to technika uprawy polegająca na miażdżeniu lub łamaniu łodyg roślin, w efekcie której rośliny lepiej się rozwijają. Na czym dokładnie polega Super Cropping i jak go poprawnie wykonać? Tego dowiecie się z artykułu.

Jak działa Super Cropping?

Łodyga to część rośliny, która ma za zadanie podtrzymywać jej liście, kwiaty i, owoce, umożliwiając im lepszy dostęp do światła słonecznego, czy ułatwić zapylanie. Łodyga pełni również u roślin funkcję swoistej żyły, przewodząc wodę i sole mineralne z korzeni w inne partie rośliny oraz dodatkowo magazynuje substancje odżywcze. Jest więc podstawową częścią rośliny, odpowiadającej za jej kluczowe funkcje życiowe. Po co więc ją uszkadzać? Łamiąc lub miażdżąc punktowo łodygę, doprowadzamy do rozwarstwienia wewnętrznych tkanek łodygi odpowiedzialnych za transport substancji odżywczych – łyka i drewna. Uszkodzenie rośliny, stymuluje jej regenerację. Chcąc odbudować uszkodzone tkanki roślina wysyła w uszkodzone miejsce więcej substancji odżywczych, stymulując tym samym rozwój szczytów uszkodzonej łodygi.

Kiedy i jak wykonywać Super Cropping?

Zaleca się go wykonywać w fazie wegetatywnej rośliny, uszkadzanie rośliny w fazie wzrostu może spowolnić kwitnienie. Należy wybierać starsze, ale jeszcze nie zgrubiałe łodygi i miażdżyć lub łamać je przy rozgałęzieniach. Zabieg można wykonywać na dwa sposoby, które w konsekwencji dają ten sam efekt złamania łodygi. Pierwszym z nich jest uszkadzanie łodygi za pomocą jej ściśnięcia. Powinniśmy ścisnąć łodygę na tyle mocno, aby poczuć i usłyszeć lekkie pęknięcie, podobne do dźwięku pękającej folii bąbelkowej. Innym sposobem na uszkodzenie łodygi, jest jej nadłamanie. Należy mieć jednak na uwadze, by nie oderwać łodygi lecz wyłącznie ją złamać.

Co po złamaniu?

Jeśli podczas Super Croppingu użyjemy zbyt dużej siły łodyga może zacząć bezwładnie zwisać. Stanem tym nie powinniśmy się za bardzo martwić, gdyż roślina samoczynnie powinna się zregenerować. Dla pewności możemy użyć plastra bądź taśmy samoprzylepnej, usztywniając łodygę by ta nie odpadła, w wyniku działania czynników zewnętrznych. W miejscu uszkodzenia łodygi w wyniku jej procesów regeneracyjnych powstanie charakterystyczne zgrubienie, które usztywni ponownie łodygę. Łamanie pędów roślin jest techniką inwazyjną. Choć Super Cropping nie jest tak bardzo stresujący dla roślin, jak inne techniki polegające na usuwaniu wybranych części roślin, jak choćby Topping i tak możemy zaliczyć go do technik High Stress Training, dlatego należy stosować ją z wyczuciem. Po wykonaniu Super Croppingu możemy wspomóc regenerację roślin, przez podawanie im nawozy, takie jak stymulatory witaminowe Biobizz, czy płynny krzem.

Źródło: Growtent.pl - Growshop Warszawa

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.