Wyhodowanie owoców w doniczkach czy skrzynkach na balkonie nie jest specjalnie trudne. A jak wielką przyjemność sprawi nam ich zbiór!
Jabłonie i grusze
Oprócz formy korony naturalnej, drzewka te można poprowadzić w formie karłowej piramidy, kordonu, czyli sznura skośnego (jeden pęd rosnący pod kątem 45 stopni), świecznika lub szpaleru (pęd główny z 2-3 pędami bocznymi rosnącymi poziomo). Formowanie wymaga oczywiście cięcia, ale daje świetne rezultaty w uprawie na małej przestrzeni.
Drzewka o koronie naturalnej lub w formie piramidy przycinamy w czasie pierwszej zimy po posadzeniu, skracając o jedną trzecią wszystkie jednoroczne pędy.
Cięcie należy wykonać tuż przy oczku skierowanym na zewnątrz. W ten sposób stworzymy mocny szkielet drzewka.
Wszystkie pędy rosnące do wnętrza korony, pionowo lub w nieodpowiednim miejscu, należy całkowicie usunąć. Jeśli drzewko zawiąże owoce już w pierwszym roku, pozostawiamy jedynie 2-3, aby cała energia rośliny została skierowana na wzrost. Większość odmian jabłoni i gruszy owocuje na 2- i 3-letnich pędach bocznych. Zimą po owocowaniu, należy je skrócić do długości ok. 5 cm.
Brzoskwinie
Brzoskwinie zapylane ręcznie często wcześniej i lepiej owocują pod dachem niż w ogrodzie. W mieszkaniu należy je ustawić w słonecznym miejscu. Do zawiązania owoców, brzoskwinie trzyma się w temp. 10-13°C, zwiększając ją później do 18-21°C. Jeśli zawiązki owoców są bardzo liczne, należy je przerwać, aby te pozostawione miały wystarczająco dużo miejsca i dostęp do światła.
Odległość między sąsiadującymi owocami nie powinna być mniejsza niż 5 cm.
Uprawa truskawek
Na szczęście, truskawki nie wymagają cięcia i zapylania. Odmiany wczesne, owocujące na początku lata, sadzimy w półcieniu.
Truskawki sadzi się w marcu, umieszczając koronę sadzonek równo z poziomem podłoża. Kwiaty, pojawiające się w pierwszym roku, należy usunąć, podobnie jak rozłogi formujące się wiosną, z wyjątkiem tych, które są potrzebne na sadzonki. Rośliny przesadza się co 3-4 lata.
- Na dno donicy z kieszeniami wsypujemy trochę potłuczonej ceramiki, a następnie umieszczamy w środku donicy walec z siatki drucianej o średnicy 10 cm.
- Walec wypełniamy kamykami, a następnie wsypujemy ziemię do donicy do poziomu dolnych kieszeni i ugniatamy ją starannie.
- Ostrożnie wsuwamy korzenie sadzonki osłonięte gazetą do dolnej kieszeni od strony zewnętrznej. Rozmieszczamy je równomiernie i przysypujemy ziemią.
- Tak samo obsadzamy wszystkie kieszenie. Ugniatamy każdą warstwę podłoża. Kończymy 8 cm poniżej brzegu donicy i sadzimy roślinę w centralnym otworze.
Ogólne zasady uprawy w pojemnikach
- W okresie aktywnego wzrostu rośliny w doniczkach wymagają częstego podlewania. Aby plonowały co roku, potrzebują też zimą ochrony przed mrozem oraz regularnego nawożenia.
-
Wybierajmy miejsce słoneczne i zaciszne, w którym owady będą mogły zapylić kwiaty, a owoce szybko dojrzewać.
-
Do uprawy w donicach kupujmy 3-letnie drzewka owocowe specjalnie przeznaczone do tego celu. Jeśli w pobliżu nie będzie innych drzewek potrzebnych do zapylania, kupmy odmiany samopylne lub "drzewka rodzinne" - trzy wzajemnie zapylające się odmiany zaszczepione na wspólnym pniu.
-
Upewnijmy się, że donica ma otwory odpływowe i umieśmy na spodzie warstwę drenażu. Jako podłoże stosujmy zasobną ziemię kompostową.
-
W okresie wzrostu regularnie podlewamy i zasilamy nawozami, szczególnie w czasie zawiązywania i dojrzewania owoców.
-
Każdej wiosny wymieniamy górną warstwę podłoża w donicach z drzewkami owocowymi.
-
Stosujemy cięcie odpowiednie do potrzeb gatunku, aby zapewnić obfite owocowanie. Usuwamy pędy martwe, chore lub rosnące do wnętrza korony.
-
Stale kontrolujemy stan zdrowia drzewek. Reagujemy szybko, jeśli pojawią się szkodniki lub roślina zachoruje.