Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Podwodny ogród - rośliny do akwarium

Rośliny w akwarium

Domowe akwaria służą nie tylko do hodowli rybek. Wiele osób dużo uwagi poświęca rosnącym w nich roślinom wodnym. Kreowanie przestrzeni podwodnego świata może być wspaniałym zimowym zajęciem dla wszystkich tych, których pasją jest ogród. Im właśnie chcielibyśmy przekazać kilka praktycznych rad.

Warto wiedzieć, że im większy zbiornik, tym większą mamy swobodę w wyborze gatunków i tym lepsze efekty dekoracyjne możemy uzyskać. Aby rośliny dobrze się rozwijały, akwarium powinno mieć pojemność co najmniej 100 litrów oraz większą długość niż szerokość. Nie może być jednak zbyt wysokie - 50 cm to górna granica dla zbiorników średniej wielkości, czyli o pojemności 100-300 litrów.

Dla roślin najlepiej nadaje się piasek rzeczny i drobny żwir (2-3 mm) wymieszany z nieco grubszym (5-6 mm) - zapewnia to wystarczającą cyrkulację wody w podłożu oraz umożliwia korzeniom swobodne przerastanie tej warstwy. Odczyn podłoża powinien być obojętny lub lekko kwaśny (pH 6,5-7), dlatego nie nadaje się tu alkaliczny grys ze skał wapiennych. Modelując dno zbiornika, pamiętajmy, aby warstwa podłoża była grubsza (do 10 cm) tam, gdzie sadzimy gatunki o mocniejszym systemie korzeniowym. W podłożu powinna znaleźć się glina, niezbędna przy dokarmianiu roślin - ułatwia korzeniom pobieranie niektórych jonów. Jest dostępna w postaci granulatu w sklepach akwarystycznych.

Przed przystąpieniem do sadzenia powinniśmy opracować schemat rozmieszczenia roślin - późniejsza ingerencja, gdy korzenie się rozrosną, będzie o wiele trudniejsza.

Większość roślin akwariowych to gatunki tropikalne, wymagające temperatury 24-25°C. Przy dość silnym oświetleniu temperatura wody może być wyższa o 2-3°C.

Zwykle stosujemy standardowe grzałki akwarystyczne. W chłodnych pomieszczeniach, gdzie na skutek różnicy temperatur pomiędzy słupem wody a dnem zbiornika obserwuje się efekt tzw. zimnych nóżek, trzeba zainstalować ogrzewanie denne, montując specjalne kable grzewcze (można kupić je w sklepach akwarystycznych). Korzystne jest to także dla niektórych ciepłolubnych gatunków.

Aby w naszych akwariach tętniło roślinne życie, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Zwykle przyjmuje się, że zbiorniki wymagają oświetlenia o mocy 1 wata na litr wody - jest to jednak propozycja orientacyjna, gdyż wiele zależy od wysokości słupa wody, jej przejrzystości, a przede wszystkim potrzeb roślin. Do gatunków wymagających silnego oświetlenia i nie tolerujących zacienienia należą między innymi czerwono zabarwione odmiany żabienic, Myriophyllum, Cabomba i Alternantera oraz większość gatunków szybko rosnących. Do mniej światłolubnych - kryptokoryny, Microsorum pteropus i Vesicularia dubyana.

Jako źródła światła można wykorzystywać świetlówki, lampy halogenowe i rtęciowe (HQI, HQL). Należy pamiętać, że w czasie eksploatacji świetlówek stopniowo spada natężenie emitowanego przez nie światła, należy więc wymieniać je na nowe nie rzadziej niż raz do roku. Zaletą lamp HQI jest widmo światła zbliżone do naturalnego i duża wydajność, wadą zaś - konieczność umieszczania ich kilkadziesiąt centymetrów nad lustrem wody. Można nimi oświetlać tylko odkryte zbiorniki, bo emitują dużo ciepła i nie można ich montować w pokrywie akwarium.

Tło zbiornika powinno być ciemne, gdyż na takim najlepiej się prezentują oświetlone od góry rośliny. Ostatnio coraz popularniejsze stają się też tła błękitne, szczególnie w zbiornikach typu Amano.

Dokarmianie roślin wodnych to przede wszystkim dozowanie dwutlenku węgla oraz uzupełnianie makro- i mikroelementów. Do rozpuszczania dwutlenku węgla w środowisku wodnym służą różnorodne dyfuzory. Odpowiednie zestawy można nabyć w sklepach akwarystycznych. Do zasilania roślin wodnych stosuje się tylko i wyłącznie nawozy akwarystyczne (zarówno płynne, jak i stałe) ubogie w związki azotu i fosforu, których nadmiar mógłby wywołać intensywny rozwój glonów. Doświadczeni akwaryści często sami przygotowują nawozy.

Rośliny dokarmiamy tylko w razie potrzeby, gdy zaobserwujemy np. ewidentne oznaki zahamowania ich wzrostu. Przed przystąpieniem do nawożenia powinniśmy zbadać pH wody, aby móc zastosować odpowiedni preparat. Ilość nawozu nie może przekraczać dawek zalecanych przez producenta.

Przepuszczanie wody przez filtry ma na celu głównie usuwanie wszelkich zanieczyszczeń pogarszających klarowność wody; powoduje też równomierne rozprowadzanie substancji chemicznych, które są powoli uwalniane z podłoża. Nie należy stosować filtrów dennych, które przyczyniają się do zbyt szybkiego przenikania nawozu do słupa wody.

W dobrze oświetlonym zbiorniku dostarczanie powietrza jest zbędne, gdyż źródłem tlenu są rośliny. Często w warunkach sprzyjających fotosyntezie obserwuje się pęcherzyki gazu na liściach. Oznacza to, że nasycenie wody tlenem jest na tyle duże, iż jego nadmiar nie może się rozpuścić.

Zapisz

Tags: akwarium, rośliny akwariowe, rośliny wodne