Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Magnolie - wiosenne ozdoby działki

magnolia blog ogrodniczy-Magnolie w ostatnim czasie staja się coraz liczniejsza grupą roślin uprawianych na działkach i w ogrodach. Dzięki ich efektownym i kolorowym kwiatom otoczenie nabiera atrakcyjnego wyglądu już wczesną wiosną. Do uprawy na działce nadają się tylko te gatunki i odmiany, które nie osiągają pokaźnych rozmiarów.

Magnolie królowały już ponad 100 mln lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze rośliny okrytozalążkowe, które zapoczątkowały rewolucyjne zmiany w ewolucji świata roślinnego. Na działce lub w ogrodzie największe zastosowanie znajdują słabo rosnące lub karłowe mieszańce gatunkowe i ich odmiany, które można wkomponować doskonale w otoczenie. Do takich można zaliczyć magnolię Soulange'a (Magnolia x soulangeana) nazywana też magnolią pośrednią, która jest niewysokim krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Bardzo okazałe kwiaty barwy od białej do ciemnopurpurowej pojawiają się na przełomie IV i V. Wśród wielu odmian tego mieszańca na uwagę zasługują:

'Alexandrina' - pąki purpuroworóżowe, później u nasady różowe, do białych na końcach płatków z ciemniejszą pręgą na środku płatka; silny wzrost.

'Amabilist - kwiaty prawie białe z lekkim zaróżowieniem u nasady; płatki mięsiste i sztywne; kwitnie jako jedna z pierwszych.

'Lenne' - kwiaty ciemne, purpurowe, pękate o płatkach szerokich, mięsistych i wypukłych a wewnątrz białych.

'Rustica Rubra' - kwiaty duże i pękate o płatkach ciemnoczerwonych z zewnątrz i białych w środku.

'Speciosa' - kwiaty duże, późne, barwy białoróżowej, pojawiające się przed lub wraz z liśćmi.

Inną niemniej okazałą jest magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) będąca gęstym i zwartym krzewem o czysto białych, pachnących kwiatach pojawiających się czasami już w marcu. Jest gatunkiem stosunkowo odpornym na mróz. Z odmian wartych uwagi należy wymienić: 'Rosea' - pąki jasnoróżowe, kwiaty prawie białe; kwitnie bardzo obficie. 'Royal Star' - odmiana podobna do gatunku ale z większą ilością płatków.

Bardzo efektownym i wolno rosnącym krzewem przydatnym do uprawy na działkach jest magnolia purpurowa (Magnolia liliflora). Dorasta do 2-3 m wysokości. Charakteryzuje się pięknymi, z zewnątrz ciemnopurpurowymi kwiatami, które po wewnętrznej stronie są białe. Okres kwitnienia przypada na V i VI wraz z rozwojem liści. Gatunek ten jest średnio wrażliwy na mróz. Z odmian przydatnych do uprawy na działce można wymienić: 'Nigra' - kwiaty bardzo duże, w pąkach prawie czarne potem ciemnopurpurowe (najciemniejsze z odmian magnolii), wewnątrz białoróżowe, częściowo powtarza kwitnienie w lecie. Jest wrażliwa na mróz.

W wyniku krzyżowania magnolii purpurowej 'Nigra' z magnolią gwiaździstą 'Rosea' otrzymano wiele interesujących odmian charakteryzujących się niskim wzrostem i zwartą budową, a jednocześnie szybko wchodzących w okres kwitnienia (już po 2-3 latach). Niezwykle istotną, ważną cechą jest ich duża odporność na mróz. Do najciekawszych odmian powstałych w wyniku tych krzyżówek można zaliczyć: 'Ricki - kwiaty średniej wielkości, czystoróżowe. 'Betty' - kwiaty duże do 30 cm średnicy, różowo-liliowe pojawiające się w IV i V. 'Susari' - kwiaty o kolorze buraczkowym pojawiające się w IV i V. Bardzo cenna odmiana, powtarzająca kwitnienie w VIII. Odporniejsza na mróz. 'Randy' - kwiaty czerwono-purpurowe do 12 cm średnicy pojawiające się w końcu IV. Krzewy mają pokrój prawie kolumnowy, 'George Henry Kern' - kwiaty pięknie uformowane o 8-10 płatkach, wewnątrz białe z zewnątrz lilio-woróżowe. Jedna z najwolniej rosnących magnolii o niskim i zwartym pokroju.

Ze znanych 3 gatunków magnolii, które kwitną w lecie, a występują w Polsce, do uprawy na działce może być wykorzystana właściwie tylko jedna - magnolia Siebolda (Magnolia sieboldi), która dorasta do około 4 metrów wysokości i ma białe, pachnące kwiaty, szeroko otwarte z zabarwionymi na karminowo pylnikami. Kwiaty rozwijają się stopniowo od V do VIII zwisając na długich szypułkach. Gatunek jest odporny na mróz ale wrażliwy na suszę (najlepiej wybrać dla niej miejsce zaciszne, półcieniste, przy zbiornikach wodnych).

Magnolie najlepiej rosną i obficie kwitną posadzone w miejscach zacisznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Najefektowniej prezentują się posadzone pojedynczo lub w małych grupkach w eksponowanych miejscach. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). Szczególną uwagę należy zwrócić na moment sadzenia krzewów, gdyż mają one bardzo kruche i łamliwe korzenie. Nie należy więc mocno uciskać bryły korzeniowej by nie uszkodzić korzeni, które potem bardzo łatwo gniją. Po posadzeniu trzeba roślinę obficie podlać i pilnować by ziemia nie przesychała nadmiernie wokół rośliny. Dlatego korzystnym rozwiązaniem wydaje się ściółkowanie, które ograniczy nadmierne wysychanie gleby i rozwój chwastów, a także zabezpieczy system korzeniowy przed przemarzaniem w zimie.

Glebę wokół krzewów okrywa się na okres zimy bez względu na wiek rośliny grubą warstwą gałązek z drzew iglastych (40 cm) lub warstwą trocin czy kory (20 cm). Nie powinno się robić tego wcześniej niż po pierwszych przymrozkach. Wtedy mamy pewność, że nie zagnieżdżą się pod ściółką gryzonie, które ogryzają korzenie i dolną część pnia. Koronę okrywa się przynajmniej przez 2-3 pierwsze zimy słomianym chochołem. Przycinanie krzewów zarówno młodych jak i starszych nie jest wskazane. Można usunąć jedynie pędy chore lub przemarznięte. Wszelkie uszkodzenia należy natychmiast zabezpieczyć emulsją z dodatkiem środka grzybobójczego np.: 1% Topsinu. Nawożenie magnolii można przeprowadzać od końca III do - najpóźniej - połowy VII. W tym celu używa się nawozów wieloskładnikowych np.: Azofoski, stosując je co 2 tygodnie lub nawozów wolno działających. Przy odpowiednim postępowaniu i przestrzeganiu podstawowych zasad uprawy można cieszyć się atrakcyjnymi kwiatami już po upływie 2-3 lat, a w przypadku niektórych odmian już po roku od posadzenia.