Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Ozdobne liście

kokoryczka ozdobne liscie porady ogrodnicze-Uroda liści u wielu gatunków bylin jest atrakcyjną ozdobą rabat na działce. Dużo roślin zielnych liściom właśnie zawdzięcza swoje walory dekoracyjne. W ogrodach sadzimy zarówno rośliny o liściach drobnych i trwałych jak u barwinka pospolitego i o liściach bardzo okazałych, jak u tarczownicy tarczowatej. Bardzo cenione są byliny mające liście trwałe przez cały okres wegetacyjny. Do takich należą: funkie, bergenie, paprocie, a także kosaćce, liliowce, dyptam jesionolistny, kopytnik pospolity, kokoryczka, runianka japońska, rodgersja, bodziszki, parzydło leśne. Trwałe liście mają również ozdobne trawy, przepięknie opalizujące w różnych porach dnia.

Zieleń liści jest oprawą dla zróżnicowanego kolorytu barwnych rabat. Niekiedy korzystnie jest rozjaśnić monotonne płaszczyzny zieleni gatunkami o liściach szarych, srebrzystych, nakrapianych. Pomocne sa wówczas takie byliny jak: rogownica kutnerowata, czyściec wełnisty, jasnota plamista, gajowiec żółty, podagrycznik odm. Variegatum, miodunka pstra, epimedium.

W naturze rośliny tworzą określone zbiorowiska, których skład gatunkowy uzależniony jest od warunków glebowych i klimatycznych. Na działce, teren suchy i piaszczysty lub przeciwnie wilgotny, albo słoneczny i cienisty i żyzny można obsadzić różnymi bylinami dobierając gatunki odpowiednio do stanowiska. I tak na przykład na terenie wilgotnym w miejscach cienistych świetnie rosną i pięknie zdobią okazałymi liśćmi byliny takie jak: funkie, rodgersje, tarczownica, parzydło. Suszę i duże nasłonecznienie dobrze znoszą rośliny przystosowane przez naturę do takich warunków. Mają one liście zabezpieczone przed parowaniem wody przez grubą, woskową skórkę, lub ograniczoną powierzchnię. Albo gęste włoski jak u czyśćca wełnistego.

Byliny o dużych ozdobnych liściach w większości wymagają gleb żyznych, wilgotnych, stanowiska półcienistego i cienistego. Rosną dobrze tylko w próchnicznej wilgotnej glebie. Jeśli im nie zapewnimy odpowiednich warunków to wygląd mają mizerny. W grupie tej względnie dobrze tolerują lekką glebę i są dość wytrzymałe na suszę: bergenia, bodziszek, czyściec wełnisty, barwinek pospolity. Piękne, trwałe i okazałe ulistnienie mają funkie. Ich ozdobne liście mają kształt owalny, jajowaty lub lancetowaty. Bywają falisto wyginane z długimi ogonkami lub siedzące. Są barwy zielonej, stalowozielonej, zielononiebieskiej lub żółtej, żółtej z zielonymi paskami. Z białą obwódką, biało lub żółto nakrapiane. Byliny te mogą rosnąć w cieniu i półcieniu, jeśli posadzimy je w słońcu wymagają mocno wilgotnego podłoża. Można je sadzić we wszystkich cienistych zakątkach, a nawet pod koronami drzew. Skromne wymagania ma bergenia o dekoracyjnych liściach. Nie lubi jednak piekącego słońca i suszy. Bergenie także dobrze rosną pod drzewami, gdzie radzi sobie niewiele roślin. Wyglądają bardzo efektownie, gdy pokrywają dużą powierzchnię.

W naturze, w cienistych lasach na glebie średnio wilgotnej i próchnicznej spotykamy naszą rodzimą bylinę kokoryczkę wielkokwiatową. Dzięki gęstemu i trwałemu ulistnieniu kokoryczka nie dopuszcza do rozwoju chwastów w swoim otoczeniu. Kokoryczka nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze się rozrasta szczególnie w miejscach cienistych, na słońcu musi mieć bardzo wilgotną glebę. Można ją posadzić w cieniu. Jest niezastąpiona do posadzenia pod drzewami. Ładnie wygląda razem z paprociami, barwinkiem, rodgersją.

Drugą rodzimą byliną, która występuje w całym kraju, szczególnie w górach jest parzydło leśne. Należy do najokazalszych bylin. Ma piękne ulistnienie i piękne kwiaty. Jej kępy osiągają wysokość do 2 metrów. Najlepiej posadzić parzydło w półcieniu w miejscu wilgotnym. Może rosnąć na każdej glebie wzbogaconej w próchnicę, ale wymaga dużo wody. Jest byliną niezwykle długowieczną. Nadaje się szczególnie do naturalistycznych ogrodów, gdzie pokrój roślin i ulistnienie odgrywa większą rolę niż barwa kwiatów. Parzydło ładnie wygląda w połączeniu z kokoryczką wielkokwiatową, funkiami, rodgersją, epimedium, paprociami, miodunką pstrą.

W Chinach i Japonii rodgersje występują w naturze. U nas są mało znane. Ze względu na bardzo dekoracyjne liście przez cały rok warto się potrudzić, by je mieć na swojej działce. Byliny te tworzą kępy okazałych liści różnego kształtu. Ze względu na rozmiary można je sadzić pojedynczo lub w grupach na rabatach z innymi wysokimi bylinami - parzydłem leśnym, funkiami, epimediami, paprociami. Mimo silnego wzrostu nie zagrażają innym roślinom.

Runianka japońska - nazwa tej byliny doskonale określa jej wygląd. Tworzy ona zwartą, zieloną ruń latem i zimą. Ten zimozielony podkrzew pochodzi z Japonii, gdzie rośnie pod drzewami w runie leśnym. Rozrasta się na wszystkie strony podziemnymi rozłogami. Liście jajowate, ząbkowane, skórzaste i błyszczące są intensywnie zielone i bardzo dekoracyjne. Runianka świetnie nadaje się do miejsc wilgotnych, cienistych lub półcienistych. Jest długowieczna, tworzy piękną żywą zieleń przez okrągły rok.

Pod drzewami, a także w cienistych zakamarkach wokół budynków można sadzić barwinek pospolity. Barwinek ma liście eliptycznego kształtu, skórzaste i błyszczące, dekoracyjne przez cały rok. Roślina ta doskonale zadarnia miejsca tak cieniste w których nie urośnie trawa. Bardzo dobrze czuje się pod koronami drzew liściastych. Posadzony w odpowiednich warunkach tworzy zwarty kobierzec liści, że żadne chwasty nie mogą się weń wcisnąć. Lubi gliniaste podłoże. Może rosnąć w słońcu jeśli stanowisko jest wilgotne.

Zestaw bylin o ozdobnych liściach na stanowiska półcieniste i cieniste z uwzględnieniem wysokości:

Byliny niskie: barwinek pospolity, bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa, fiołek wonny, gajowiec żółty, jasnota plamista, konwalia majowa, kopytnik pospolity, miodunka pstra, poda-grycznik, runianka japońska, tiarella sercolistna, turzyca ptasie łapki, kostrzewa popielata.

Byliny średnio wysokie: bergenia, bodziszki, brunera wielkolistna, epimedium, funkie, kosaćce, kokoryczka wielkokwiatowa, liliowce.

Byliny wysokie: paprocie, narecznica samcza i pióropusznik strusi, parzydło leśne, rodgersje, tarczownica tarczowata, języczka pomarańczowa.