Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Iglaki niebieskie, żółte, zielone

juniperus horizontalis golden carpetIglaki już od dawna sa dla nas atrakcyjnymi roślinami. Kuszą pięknym pokrojem, „wieczną zielenią" i nieprzebranym bogactwem kolorów. Planując nasadzenia iglaków na działce, musimy pamiętać, że ich piękno ujawnia się dopiero po kilku latach od posadzenia, wtedy kiedy osiągną większe rozmiary. Kupujemy zazwyczaj małe rośliny wysokości 40-80 cm (dużych nie ma zbyt wiele na rynku, a poza tym są drogie), dlatego szczególną uwagę przywiązujemy do odpowiedniego i rozsądnego ich rozmieszczenia.

Trzeba też pamiętać, że każda roślina iglasta będzie rosła w otoczeniu innych roślin i powinna stanowić z nimi określona całość. Pisząc tutaj o tworzeniu kompozycji z tych roślin, trzeba nadmienić, że nie należy ich stosować w nadmiarze. Choć tak piękne i atrakcyjne, są jednak mało zmienne w ciągu roku. Ogródek, w którym rosną tylko rośliny iglaste szybko stanie się monotonny, w końcu przestaną nas zaskakiwać te same barwy i kształty. Warto rozszerzyć kompozycje o krzewy liściaste, byliny czy kwiaty jednoroczne.

Rośliny iglaste mogą mieć wielorakie zastosowanie, począwszy od nasadzeń pojedynczych i soliterowych, do nasadzeń w ogródkach tematycznych (skalniaki, oczka wodne, wrzosowiska). Nie wszystkie gatunki są uniwersalne i właściwie każda kompozycja wymagać będzie innych roślin. O ich wyborze decydują:

- siła wzrostu, na działkę musimy raczej wybierać karłowe gatunki i odmiany;

- pokrój, tak by kompozycja była ciekawa optycznie;

- barwa, najczęściej zielona, żółta i niebieska lub połączenie tych kolorów u odmian pstrych;

- wymagania poszczególnych roślin odnośnie gleby i stanowiska.

Najczęstszą formą wykorzystania iglaków są nasadzenia pojedyncze lub w małych grupach, ale tylko niektóre rośliny iglaste posadzone pojedynczo prezentują się wyjątkowo pięknie. Są to przeważnie krzewy o szczególnie ciekawym pokroju lub barwie. Stosuje się je najczęściej przy ścieżkach, tarasach wypoczynkowych lub na tle trawnika czy żywopłotu, a więc miejscach gdzie są dobrze widoczne, gdzie można podziwiać ich walory. Na działki musimy także wybierać te gatunki i odmiany, które rosną powoli i osiągają mniejsze rozmiary. W nasadzeniach pojedynczych można właściwie stosować wszystkie krzewy iglaste, ale szczególnie cenne są tutaj rośliny zaliczane do typowych soliterów jak np.: świerk kaukaski 'Aurea', świerk kłujący odmiana 'Koster' lub 'Białobok', cyprysik nutkajski 'Pendula' i inne.

Rośliny iglaste mają też szerokie zastosowanie jako okrywowe, zwłaszcza odmiany jałowców płożących, które stosuje się najczęściej w miejscach, gdzie trudno pielęgnować trawnik np: na skarpach. Poza tym formy płożące i rozłożyste stanowią najniższe piętro kompozycji, za którymi sadzi się kuliste żywotniki, kolumnowe jałowce, cyprysiki i świerki. Formy płożące można też sadzić na skraju palisad lub murków podwyższających rabaty, gałęzie zwisające przez krawędź palisady czynią kompozycję ciekawszą i bogatszą. Na działkach nie zaleca się stosowania krzewów okrywowych do obsadzania większych płaskich powierzchni. Trawnik w takich miejscach będzie zawsze przyjemniejszym i atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku.

W ogródkach skalnych także możemy uprawiać krzewy iglaste, zwłaszcza odmiany karłowe i rosnące regularnie w kształcie stożków lub kuli. Zalecane są tutaj odmiany kosodrzewiny: 'Mops', 'Gnom', 'Winter Gold', odmiana cyprysika tępołuskowego 'Nana', 'Nana Gracilis', świerka pospolitego 'Little Gem', świerka białego 'Alberta Globe', 'Blue Wonder', 'Daisy's White' i 'Laurin', jałowca łuskowatego 'Blue Star', jałowca poziomego 'Glauca', 'Blue Forest' i 'Gol-den Carpet'.

NAJCIEKAWSZE FORMY IGLAKÓW O NIEBIESKIEJ BARWIE

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Van Pelt's Blue' - osiąga 2-3 m, posiada intensywnie niebieską barwę, rośnie szerokokolumnowo. Na mróz jest wystarczająco odporny.

Jałowiec poziomy (Juniperus horizontalis) 'Blue Forest' - jedna z nowszych odmian jałowca poziomego, osiąga wysokość 20 cm, ma intensywną niebieską barwę igieł. W odróżnieniu od innych odmian nie rozrasta się zbyt szeroko i nie płoży po ziemi. Zimotrwałość zupełna.

Jodła szlachetna (Abies procera) 'Glauca' - odmiana ta rośnie powoli i ma intensywnie niebieskie wiosenne przyrosty, później barwa jest nieco słabsza. Wymaga żyznej gleby.

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Koster' - dorasta do 4-5 m, ma intensywnie niebieską barwę igieł i regularny piętrowy układ gałęzi.

Świerk biały (Picea glauca) 'Blue Wonder' - jedna z nowszych odmian, bardzo poszukiwana na rynku. Wzrost podobny jak u odmiany 'Conica', przyrosty krótkie, niebieskie.

NAJCIEKAWSZE FORMY IGLAKÓW O ŻÓŁTEJ BARWIE

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Gold Cone' -dorasta do wysokości 1,5-2 m, ale rośnie bardzo powoli, kształt wąsko kolumnowy, igły wiosną złotożółte, później zielonakawożółte. Może rosnąć na słabszych glebach ale na stanowiskach słonecznych.

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Depressa Aurea' - ta odmiana ma pokrój rozłożysty, osiąga około Im średnicy i wysokość 40-50 cm. Doskonała roślina do zestawień z kolumowymi formami cyprysików o niebieskiej barwie i kulistymi zielonymi żywotnikami.

Jałowiec pośredni (Juniperus x media) 'Gold Star' - intensywnie złotożółty przez całą wiosnę i lato, pokrój rozłożysty. Można go stosować podobnie jak poprzedni gatunek.

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Plumosa Aurea' -pokrój rozłożysty, ale gałęzie wznoszą się do góry. Barwa roślin jest właściwie zielona, ale na igłach są liczne żółte przebarwienia. Roślina o bardzo ciekawym pokroju.

Jałowiec poziomy (Juniperus horizontalis) 'Golden Carpet' - wszyscy znamy odmianę 'Glauca" tego gatunku, o niebieskiej barwie igieł. Odmiany o żółtej barwie należą do nowości, można je uprawiać na skalniakach, lub na skraju podwyższonych rabat.

Świerk biały (Picea glauca) 'Daisy's White' - wzrost stożkowy, podobny jak u odmiany 'Conica'. Zupełnie nowa odmiana na rynku jeszcze bardzo rzadka i dość droga. Powinna rosnąć na żyźniejszej glebie i słonecznym stanowisku.

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Białobok' - znany od dawna, ale dopiero od paru lat powszechniej rozmnażany. Osiąga 4-5 m, młode wiosenne przyrosty są kremowożółte, później latem i jesienią niebieskie.

NAJCIEKAWSZE FORMY IGLAKÓW O ZIELONEJ BARWIE

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Kaizuka' - pokrój wzniesiony, końce gałęzi przewisają, barwa igieł ciemnozielona. Krzewy dorastają do 2-2,5 m.

Modrzew europejski (Larix decidua) 'Pendula' - wszystkie gałęzie zwisają w dół, wielkość roślin zależy od tego jak wysoko zostały zaszczepione zrazy. Mając niskie rośliny można podjąć próbę wyprowadzenia przewodnika, wtedy roślina będzie wyższa. Modrzew ten nadaje się doskonale do nasadzeń pojedynczych.

Sosna górska (Pinus mugo) 'Gnom' - karłowa odmiana sosny dorastająca do 50 cm. Może być sadzona w ogródku skalnym lub japońskim, a także na rabatach z krzewami, ale zawsze na pierwszym planie.

Świerk biały (Picea glauca) 'Piccolo' - rośnie stożkowato, bardzo powoli. Igły są jasnozielone, miękkie. Nadaje się do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach.