facebook 32

Amorphophallus rivieri

Amorphophallus rivieri

Amorphophallus pochodzi z tropikalnych rejonów wschodniej Azji i wysp indonezyjskich. W mieszkaniu osiąga wysokość 80-100 cm. Ogonek liściowy jedynego liścia o blaszce silnie pierzastej jasnozielonej wyrasta z kłącza. Liść zaczyna wyrastać dopiero po kwitnieniu rośliny. Kwiatostan złożony jest z pochwy kwiatostanowej i kolby o barwie ciemnofioletowej.

Zimą kłącze przechowuje się w miejscu suchym o temperaturze 15-17°C. Aby kłącze mogło się rozwinąć, na okres od lutego do marca umieszcza się je w czystym torfie w temperaturze 22-24°C. Można je także posadzić bezpośrednio do doniczki o średnicy 11-14 cm (zależnie od wielkości kłączy) wypełnionej mieszaniną torfu z kompostem w równych częściach, o pH 5,5-6,5. Podłoże musi być przepuszczalne dla wody i powietrza. Następnie obniża się temperaturę do 20-22°C, obficie podlewa i lekko zacienia.

Od marca do sierpnia, co 7-10 dni nawozi się roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym o stężeniu 0,3%. W październiku zaprzestaje się podlewania, a gdy wegetacja jest zakończona, wyjmuje się kłącze z doniczki, czyści i przechowuje.

Latem można Amorphophallus rivieri uprawiać na balkonie, na odkrytych werandach lub bezpośrednio w gruncie ogrodu. Silne nasłonecznienie blaszki liściowej może spowodować jej przypalenie, należy więc roślinę lekko cieniować.

Niegdyś zakłady ogrodnicze uprawiały małe ilości A. titanum, którego wzrost jest bardzo bujny, a więc znajduje zastosowanie tylko w szklarni. Ta szybko rosnąca roślina rozwija się dosyć dobrze również w mieszkaniach, biurach, korytarzach itp. Kłącza są trujące. Kwiatostan wydziela nieprzyjemny zapach, słabnący wraz ze wzrostem rośliny. Nigdy nie należy uprawiać jej w pokojach sypialnych lub pomieszczeniach słabo wietrzonych. Nie można także pozwalać dzieciom na jej dotykanie.