Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Ogórecznik lekarski

ogorecznik-lekarskiW każdym ogrodzie można znaleźć różnego rodzaju zioła. Niewiele jest jednak takich, które poza zapachem i smakiem odznaczają się ciekawymi kwiatami. Z pewnością należy do nich ogórecznik lekarski. Jego uprawa jest łatwa. Pięknie zakwitnie nawet u początkujących ogrodników. Udaje się zawsze i wszędzie, dlatego można go polecić pasjonatom ziół oraz miłośnikom roślin w niebieskim kolorze.

Nazwę ogórecznik lekarski zawdzięcza temu, iż przed wiekami jego sokiem leczono trudno gojące się rany, reumatyzm i bóle mięśniowe. Nadal korzysta się z jego właściwości przy podrażnieniach i stanach zapalnych. Wyciąg z ogórecznika można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Ma pozytywny wpływ na układ krążenia oraz nerwowy, a także na odporność i obniżenie cholesterolu. Okłady łagodzą uszkodzenia i choroby skóry oraz oparzenia.

Ogórecznik ma obecnie szerokie zastosowanie kulinarne. Bywa też nazywany ogórkowym zielem, gdyż cała roślina pachnie po prostu jak ogórek. Kwiaty dodane do mizerii stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale też dopełnienie smaku. Warto również dodawać je do sałatek warzywnych w połączeniu z pomidorami, ogórkami i cebulą, Do jedzenia nadają się także młodziutkie listki bez kłujących włosków. Starsze są dość twarde, szorstkie, mięsiste i kłujące. Te z kolei świetnie sprawdzą się suszone i roztarte lub sproszkowane jako dodatek do zup. Nie ma lepszej przyprawy do ogórkowej czy pomidorowej, Szczególnie poleca się dodawanie listków do konserwowania ogórków małosolnych i kiszonych, co podkreśla ich wyrazisty smak.

Pierwsze kwiaty pojawiają się w maju i kwitną nieprzerwanie do pierwszych przymrozków. Ziele wytwarza sporo nasion, które same spadają i kiełkują. Pomimo że jest to roślina jednoroczna, to raz posiana nie daje o sobie zapomnieć w następnych latach. Wiosną, w okolicy gdzie rosła, na pewno znajdziemy młode siewki, Z łatwością przesadzimy je w dowolne miejsce, gdyż bez problemu się przyjmują. Ogórecznik jest rośliną miododajną, dlatego bardzo dobrze jest mieć go np. pomiędzy malinami, jeżynami czy drzewkami owocowymi. Świetnie urośnie zarówno w suchym miejscu w pełnym słońcu, jak i w półcieniu.