Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Puszysty perukowiec

Perukowiec Royal Purple

W naszych parkach i ogrodach uwagę naszą zwraca niezwykły krzew o delikatnych, pierzastych kwiatostanach pokrywających gęsto gałązki. Jest to perukowiec, krzew z rodziny nanerczowatych - Anacardiaceae, do której należy również sumak octowiec - Rhus typhina, częściej spotykany w parkach i ogrodach. W stanie naturalnym perukowiec występuje na rozległym obszarze od południowo-wschodniej Europy aż do Chin i Himalajów. Rośnie w rejonach suchego klimatu kontynentalnego na słonecznych stokach i zawsze na glebach zasobnych w wapń. Najbliżej spotkać go można w południowej Słowacji i na Węgrzech.

Perukowiec jest krzewem szeroko rozgałęzionym, wysokości do 2-3 m, niekiedy wyrasta w niewielkie drzewka. Pędy ma nagie, drewno o żółtym zabarwieniu. Liście szeroko-eliptyczne, u podstawy klinowate, na wierzchołku zaokrąglone, długości 3-8 cm, od spodu sinozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub czerwonopomarańczowy.

Oryginalne są kwiaty drobne, zielonożółte, zebrane w duże, luźne, szczytowe wiechy, pojawiają się na przełomie maja-czerwca. W obrębie wiechy występują kwiaty różnopłciowe: męskie, obupłciowe i niedorozwinięte - sterylne. Takie rośliny nazywamy poligamicznymi.

Szypułki kwiatów sterylnych i męskich rozwijają się jeszcze po przekwitnięciu i wówczas pokrywają się piórkowatymi, szaroróżowymi, a u odmian, purpurowymi, włoskami. To właśnie one nadają owocostanom charakterystyczny, puszysty wygląd zdobiąc krzew przez kilka miesięcy od czerwca aż do późnej jesieni. Te delikatne, puszyste peruki są największą atrakcją tego krzewu.

W naszych parkach i ogrodach uprawiany jest od połowy XVII w., np. w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie.

Perukowiec jest krzewem długowiecznym, żyje do 100 lat. Znanych jest kilka odmian o barwnych liściach i kwiatostanach:

- purpurowa - 'Purpureus' - o liściach zielonych i owocostanach karminoworóżowych,

- Królewska Purpura - 'Royal Purple' - o liściach intensywnie purpurowych wiosną i latem, w jesieni jaskrawoczerwone,

- czerwonolistna - 'Rubrifolius' - o liściach ciemnoczerwonych, kwiaty lekko zaczerwienione, owocostany czerwone.

Krzewy odmian o liściach purpurowych można przycinać, aby uzyskać głębszą barwę liści pojawiających się na wyrastających pędach. Dają one wówczas wspaniałe efekty kolorystyczne latem i jesienią, ale nie rozwijają kwiatostanów. Perukowiec dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych lub piaszczystych, ciepłych i wapiennych. Znosi niedobór wilgoci w glebie i jest stosunkowo wytrzymały na mróz.

Perukowca można rozmnażać z nasion z sadzonek zielnych, które jednak w warunkach amatorskich ukorzeniają się dość trudno. Siewki uzyskane z nasion zebranych z krzewów o purpurowych liściach można selekcjonować i wybierać tylko te, które mają intensywne zabarwienie liści, ale i pozostałe, zielone będą w przyszłości bardzo atrakcyjnymi krzewami.

Pięknie wygląda posadzony pojedynczo na trawniku lub na tle białej ściany altany lub domu, wtedy krzew zwłaszcza o liściach i owocostanach purpurowych, dają wspaniałe efekty dekoracyjne. Ścięte gałązki z owocostanami nadają się na suche bukiety lub mogą być używane do różnorodnych kompozycji.

Tags: perukowiec, krzew