facebook 32

Mniszek lekarski - wróg czy przyjaciel?

Mniszek lekarski

Wielu ogrodnikom mniszek lekarski spędza sen z powiek. Ogrodnicy spędzają wiele godzin i wydają dużo pieniędzy, próbując pozbyć się tego chwasta, nie wiedząc, że tak naprawdę nie jest to chwast. W rzeczywistości jest to wieloletni ziołowy kwiat. Mlecze należą do rodziny astrowatych z kopalnymi zapisami roślin z tej rodziny pochodzącymi z epoki eocenu. Jest to największa rodzina roślin w Królestwie Roślin i obejmuje takie rośliny, jak nagietki, astry, chryzantemy i wiele innych. Mlecze należą do rodzaju Taraxacum, a dwie najczęstsze odmiany to T. officinale i T. erythrospermum.

Cała roślina mniszka lekarskiego jest jadalna. Może być uprawiany jako warzywo i spożywany jako część zdrowej diety. Mniszek lekarski jest doskonałym źródłem wapnia i błonnika. Zawierają przeciwutleniacze, witaminę C i luteolinę. Zawierają również witaminy A, B i D, a dmuchawce są dobrym źródłem minerałów, w tym żelaza, potasu i cynku.

Ziele mniszka lekarskiego może być spożywane na surowo lub gotowane, głębokie korzenie mogą być użyte do sporządzenia napoju podobnego do kawy bez kofeiny, a kwiaty mniszka mogą być używane do robienia dżemu, galaretki i wina. Istnieją tysiące przepisów na tę smaczną i użyteczną roślinę.

Oprócz bycia jadalnym, mlecze były również historycznie używane jako lekarstwo na wiele dolegliwości. W rzeczywistości większość odtruwających herbat dostępnych obecnie na rynku zawiera korzeń mniszka lekarskiego jako główny składnik. Naukowcy badają teraz mniszka lekarskiego w związku z leczeniem takich problemów zdrowotnych, jak cukrzyca, rak, choroby wątroby i choroby pęcherzyka żółciowego oraz wielu innych schorzeń. Więc kiedy zobaczysz, że śliczny, mały żółty kwiat rośnie na twoim ogródku, wiedz, że jest on bardziej Twoim przyjacielem niż wrogiem.