Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Domowe kwietniki

Kwiaty doniczkowe na balkonie

Człowiek stara się utrzymać stały kontakt z przyrodą, czego najlepszym dowodem jest wielka popularność roślin doniczkowych w naszych domach. Rośliny stanowią dekorację, która łagodzi chłodny charakter współczesnych wnętrz z betonu i stali. Obecnie rośliny planuje się we wnętrzu tak, by towarzyszyły człowiekowi. Ustawia się je na meblach, podłodze lub specjalnych konstrukcjach stanowiących fragment architektury wnętrza, a nie tak jak dawniej, jedynie na parapetach okiennych, gdzie przez firanki były mało widoczne.

Od dawna już modne są kompozycje z kilku gatunków roślin doniczkowych zarówno kwitnących jak i tych ozdobnych z liści umieszczonych w jednym większym pojemniku zewnętrznym. Najważniejszą sprawą jest dobór roślin. O powodzeniu w ich uprawie decyduje zgodność wymagań posadzonych razem okazów. Trudno jest jednak znaleźć rośliny o identycznych wymaganiach, które tworzyłyby równocześnie harmonijną kompozycję. Nie mogą to być w żadnym wypadku rośliny o skrajnie przeciwnych wymaganiach. Jeśli nawet będą one pięknie zestawione, to efekt takiego obsadzenia będzie krótkotrwały. Przestrzegając tej zasady nie wolno, np. do jednego pojemnika posadzić cibory czy scirpusa lubiących wilgotne podłoże razem z kaktusami lub innymi sukulentami, które przystosowane są do długich okresów suszy. Podobnie ze względu na całkowicie odmienne wymagania świetlne, nie należy razem sadzić światłolubnej pasiflory z cieniolubną aspidistrą. Także sansewieria posadzona na przykład z azalią w uprawie się nie uda, gdyż wymaga ona bogatego w glinę podłoża, podczas gdy azalia będzie dobrze rosła tylko w podłożu kwaśnym i torfowym.

Najlepiej zestawiać ze sobą takie gatunki, które w środowisku naturalnym rosną obok siebie w określonym zbiorowisku, gdyż mają podobne wymagania dotyczące światła, wilgoci, temperatury i struktury gleby. Posadzić razem można kilka gatunków paproci pochodzących z tropikalnych lasów Brazylii, np. adiantum z paprotką i orliczką, lub sukulenty o podobnych wymaganiach, a różniące się jedynie pokrojem i siłą wzrostu, np. pachypodium, agawa, haworsja i gasteria. Często też w jednym pojemniku chcielibyśmy pomieścić atrakcyjne rośliny barwne z roślinami dekoracyjnie kwitnącymi. Takie połączenia ładnie wyglądają jedynie na rysunkach projektantów, lecz w praktyce są najczęściej zawodne ze względu na różne wymagania tych roślin. O ile nie wolno łączyć roślin o przeciwstawnych czy skrajnie różnych wymaganiach, o tyle świadomi pewnego ryzyka uprawowego możemy posadzić do jednego pojemnika rośliny o wymaganiach nie wykluczających się, np. łączyć gatunki dobrze rosnące w świetle rozproszonym z roślinami znoszącymi półcień, rośliny dobrze rosnące w temperaturze ciepłej z roślinami, którym odpowiada temperatura umiarkowana.

Przemyślana kompozycja z roślin doniczkowych ożywia pomieszczenie i nadaje mu odpowiednią atmosferę. Rośliny mogą podkreślać styl urządzenia wnętrza. Mieszkania nowoczesne, które charakteryzują się surowymi, geometrycznymi formami oraz brakiem ozdób i przewagą elementów z metalu i plastiku, zostaną najlepiej ożywione dzięki takim roślinom jak np. draceny, jukki, aspidistra czy sansewieria. Odznaczają się one bowiem wyraźnym konturem pokroju oraz odcinają się ostro od dużych powierzchni. Styl południowoamerykański odznacza się naturalnymi barwami od czerwonej poprzez brązową do żółtej oraz abstrakcyjnymi deseniami na tkaninach i naczyniach. Kaktusy i inne sukulenty o różnych wielkościach i pokroju w szczególny sposób podkreślają charakter tych wnętrz. Natomiast z wnętrzami w stylu biedermeier, angielskim i francuskim dobrze współgrają cyklameny, prymule, azalie, bluszcze oraz palmy. Styl dalekowschodni charakteryzuje się prostotą formy, dominują w nim barwy czarne, czerwone i białe; gładkie, błyszczące powierzchnie z laki oraz bambusowe maty i rolety. W tych wnętrzach ograniczamy się do małej liczby roślin, ale za to o zdecydowanym pokroju, barwie czy wielkości. Pasować będą do nich azalie, hortensje, hipeastrum lub anturium.

Do kwietnych układów chętnie wykorzystujemy pnącza. Trzeba pamiętać, że rośliny pnące czy wysoko rosnące potrzebują różnego rodzaju podpór. Najładniejsze a zarazem najtrwalsze są tyczki i kraty bambusowe. Drewno bambusowe, dzięki neutralnej barwie, ładnie komponuje się z roślinami. Tego typu podpory stosujemy w przypadku roślin owijających się pędami albo wąsami czepnymi. Natomiast stosowane często kraty z tworzyw sztucznych ze względu na swoje barwy niezbyt harmonijnie łączą się z roślinami doniczkowymi.

Dzięki odpowiednim pojemnikom, ozdobnym kamieniom czy innym akcesoriom typu mech, torf, żwir lub fragment kory można uzupełnić kompozycję roślinną. Wymienione elementy stanowią łącznik pomiędzy rośliną a otoczeniem, często podkreślają styl i charakter wnętrza. Duże ceramiczne, glazurowane pojemniki oraz naturalne kosze wiklinowe harmonizują ze stylem domu wiejskiego. Skromna biała porcelana lub pojemniki mosiężne będą odpowiednie dla stylu klasycznego, a duże naczynia ze stali szlachetnej pasują do nowocześnie urządzonych wnętrz, w których znajdują się elementy chromowane. Bardzo ważne jest by pojemnik zewnętrzny tworzył z rośliną harmonijną całość. Dlatego do roślin kwitnących dobieramy naczynia w barwach naturalnych lub współgrających z barwami kwiatów. Rośliny o ozdobnych liściach dobrze wyglądają w pojemnikach w kolorze białym, czarnym czy terakoty, ale możemy je także łączyć z naczyniami w barwne wzory.

Tags: kwietnik, rośliny doniczkowe, pnącza