Anturium Scherzera pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Uprawia się tam kilka gatunków ze względu na ozdobne liście, albowiem ich kwiaty nie mają wartości zdobniczej. Dwa gatunki Anthurium scherzerianum i Anthurium andreanum są uprawiane znacznie częściej. Ich liczne mieszańce wyróżniają się pięknem swoich barwnych kwiatów. Dwa wymienione wyżej gatunki nie krzyżują się z sobą.
Anthurium scherzerianum tworzy kępy o dużych owalnych liściach, sztywnych i ciemnozielonych. Szypułka kwiatowa ma długość do 30 cm. Na wierzchołku osadzona jest pochwa kwiatostanowa i zwinięta spiralnie, wydłużona kolba pomarańczowa, czerwona, różowa lub prawie biała.
W zimie uprawia się go w temperaturze 18-22°C, w miejscu lekko zacienionym. Wymaga podłoża gruboziarnistego, przepuszczalnego dla wody i powietrza. Przygotowuje się je mieszając na przykład torf włóknisty z korą sosnową i polistyrenem, całość o pH 4,5-5,0. Roślinę przesadza się od lutego do sierpnia.
Podlewa się wodą nie zawierającą wapnia o temperaturze pokojowej - ilość wody zależy od temperatury powietrza i stanu podłoża. Latem należy rośliny często spryskiwać. Od lutego do września zasila się płynnym nawozem wieloskładnikowym, o stężeniu 0,1%.
Rozmnaża się w szklarni. Nasiona wysiewa się do torfu. Można także rozmnażać przez boczne odrosty rozwijające się u podstawy rośliny: sadzi się w podłożu opisanym wyżej.
Anthurium andreanum - zostały wyselekcjonowane z naturalnego gatunku A. andreanum. Mają one silniejszy wzrost i tworzą wydłużone, sercowate liście. Pochwa kwiatostanowa jest białożółtawa, nie skręcona, kolba zaś, w kształcie serca, jest zwykle czerwona. Gatunek uprawiany jest wyłącznie na kwiat cięty.
A. crystallinum - anturium powabne tworzy szerokie owalne liście o matowym połysku i srebrnobiałym unerwieniu, co wyróżnia go spośród innych gatunków. Kwiatostan nie ma znaczenia zdobniczego. Anturium nie toleruje na ogół trwającej dłuższy czas niskiej wilgotności powietrza. Znajduje zastosowanie do ozdoby okien kwiatowych, witryn, zimowego ogrodu, zacienionych szklarni itp.