Datura - jak bezpiecznie hodować tą piękną roślinę?

Datura (Datura stramonium) inaczej zwana bieluniem to roślina pochodząca z południowej, środkowej i północnej Ameryki. Datura to duża roślina, zazwyczaj charakteryzująca się szaro-zielonymi, bladymi liśćmi oraz białymi, lejkowatymi kwiatami, które rozkwitają w nocy. 

Bieluń często mylony jest z Brugmansją lub Bieluniem surmikwiatem, ale występują między nimi wyraźny różnice. Brugmansja lub inaczej Trąba Anioła ma kwiaty skierowane ku dołowi, zaś kwiaty Bielunia surmikwiata skierowane są ku górze, w stronę nieba.

Znawcy roślin określają daturę jako roślinę mającą niezwykłe kwiaty w kształcie dużej trąbki o średnicy od 12 do 20 cm, zabarwione na śnieżnobiało lub ciemno purpurowo. Otaczające ją niebiesko-szare listowie odróżnia ją znacząco od innych gatunków tej grupy. Bujne i bogate ukwiecenie jest niezwykłym i wspaniałym widokiem. Niezwykłe piękno datury sprawia, że jest ona popularna zarówno wśród pasjonatów ogrodnictwa jak i architektów krajobrazu.

Prawie wszystkie gatunki z rodziny datury są roślinami wieloletnimi, które często hodowane są jako rośliny jednoroczne. Hodowla datury wymaga dostępu do jak największej ilości światła słonecznego jak również wilgotnej, bogatej i dobrze odsączanej ziemi. Jako roślina tropikalna, dobrze rozwija się w miesiącach letnich, nie lubi zaś miesięcy zimowych. W zimie pozostawiona sama sobie datura straci wszystkie liście i roślina najprawdopodobniej umrze.

W sezonie wzrostu bieluń należy dobrze podlewać, ziemia powinna być wilgotna. W miesiącach zimowych, należy drastycznie ograniczyć podlewanie, ale nie tak by ziemia kompletnie wyschnęła. W sezonie zimowym, liście bielunia mogą opaść. Należy go przesadzić do lekkiej, dobrze odsączanej ziemi. Słaba, rozwodniona odżywka do roślin może pobudzić kwitnienie.

Mróz i zimno to jedyne "słabości" tej skądinąd łatwej w uprawie rośliny. Datura może przetrwać w ubogiej ziemi a nawet przeczekać lekką suszę. W częściowo zaciemnionym miejscu, może stać się tyczkowaty i nie będzie kwitnął zbyt intensywnie. Bieluń jest odporny na większość szkodników.

Rozmnażanie Datury

Bieluń można rozmnażać za pomocą rozsadzy z podciętych pędów lub z nasion, jednakże większość ogrodników kupuje roślinę i przenosi ją do własnego ogrodu.

Datura rośnie dynamicznie, każdej wiosny należy go przesadzać do większej donicy oraz zapewnić mu podobne warunki glebowe. W pełni dojrzały Bieluń może osiągnąć wysokość nawet 2.5 metra, co może utrudniać przesadzanie. Należy wówczas usunąć 2-5cm wierzchniej warstwy ziemi i zastąpić ją świeżą. Można również dodać długo działający nawóz.

Rozmnażania z nasion:

Należy pozbierać nasiona z brązowych strąków i naciąć je delikatne poprzez oskrobanie nożem - to wspomoże proces kiełkowania. Następnie, należy umieścić nasiona w termosie z ciepłą wodą na 24 godziny. Potem należy umieścić nasiona na tacy w cienkiej warstwie wermikulitu lub kompostu. Należy zapewnić im odpowiednią ilość światła i ciepła, jak również utrzymywać je wilgotne ale nie rozmoczone. Nasiona należy kontrolować codziennie przez 3 do 8 tygodni i sprawdzać czy zaczęły kiełkować.

W połowie marca, w domowych warunkach, należy wysiać nasiona na głębokość ok. 0,5 cm. Około 10 maja, należy przenieść sadzonki do ogrodu, sadząc je w odległości ok. 1 metra od siebie. Pamiętaj, sok tej rośliny jest trujący.

Datura – Toksyczna Piękność

Właściciele datury z pewnością docenią pełne, przepiękne kwitnienie tej rośliny w ich ogrodzie. Jednakże należy być świadomym, że to piękno ma swoją cenę. Spożycie bielunia jest bardzo toksyczne. Zarówno dla ludzi jak i zwierząt kwiaty, nasiona i liście są trujące.

Historie zatrucia bieluniem w miejscach jego występowania są lekko zasmucające ale prawdziwe. Niezbędne będzie postawienie płotu ochronnego, tak by utrzymać z daleka dzieci i zwierzęta, jeśli już zdecydujemy, że korzyści z posiadania tej rośliny daleko przeważają ryzyko.

Gatunki bielunia zawierają alkaloidy tropanowe, atropinę, skopolaminę i hioscyjaminę. Alkaloidy to różnorodna grupa metabolitów roślinopochodnych zawierających składniki halucynogenne takie jak opiaty.

Pogłoski o toksycznych właściwościach bielunia czynią z niego skuteczny halucynogen, używany jako narkotyk. To niedoinformowanie powoduje, że wiele osób chciałoby wypróbować i zapalić bielunia dla jego rzekomego efektu. Nieznane są jadalne formy tej rośliny, jak również żadne metody wyodrębniania jego halucynogennych właściwości.

Uprawiając daturę, każdy domownik powinien być świadomy jego toksycznych właściwości. Właściciele bielunia powinni jasno poinformować, że wszystkie części tej rośliny są trujące a ich spożycie może doprowadzić do śmierci. Innymi słowami, nie wolno ich spożywać! Osoba zajmująca się tą rośliną, powinna również rozważyć każdorazowe zakładanie rękawic ochronnych.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.