Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Uprawa warzyw z rozsady

rozsada blog ogordniczyProdukcja rozsady umożliwia w naszym klimacie uprawę warzyw ciepłolubnych o długim okresie wegetacji (pomidor, papryka, oberżyna, melon, kawon). Ze względu na duże wymagania cieplne, warzywa te można uprawiać w polu jedynie w okresie bezprzymrozkowym tj. od połowy maja do końca września. Uprawa z rozsady daje więc szansę zebrania plonów przed wystąpieniem przymrozków jesiennych.

Uprawa warzyw z rozsady przyspiesza także plonowanie i w tym celu możemy ją stosować również w uprawie wielu innych warzyw. W pomieszczeniach nasiona można wysiać nawet dwa miesiące wcześniej niż bezpośrednio do gruntu. A gdy temperatura w polu będzie na tyle wysoka, że można rozpocząć uprawę, sadzone rośliny będą już w zaawansowanym wzroście, dzięki temu wcześniej osiągną dojrzałość użytkową niż uprawiane z siewu wprost do gruntu. W przypadku uprawy warzyw na zbiór wczesny (np. kapusta, kalafior, sałata) dużą korzyścią jest wcześniejsze zakończenie zbioru, co stwarza możliwość uprawy na tym samym polu drugiej rośliny.

Rozsadę produkuje się zwykle w takich pomieszczeniach jak: szklarnie, tunele, inspekty. Jednak można pokusić się o jej produkcję również na dobrze naświetlonych parapetach okiennych. Do wysiewu nasion na rozsadę wykorzystuje się skrzynki, doniczki, pierścienie oraz tzw. multiplaty (czyli zblokowane palety małych doniczek).

warunki wysiewu kiełkowania i wzrostu rozsadyPodłoże używane do wysiewu może w dużym stopniu decydować o jakości rozsady. Powinno być ono wolne od chorób i szkodników, pulchne, dobrze chłonące wodę oraz niezaskorupiające się. Powszechnie stosowany w tym celu jest substrat torfowy, który sporządza się z torfu wysokiego. Gotowy substrat można nabyć w sklepach ogrodniczych lub sporządzić samemu. Do rozdrobnionego i przesianego torfu dodaje się składniki mineralne, np. na 1 m3 torfu 1,8 - 2,5 kg części A (makroelementy) oraz 100-150 g części B (mikroelementy) nawozu MIS-4. Następnie powinniśmy zwapnować torf poprzez dodanie kredy w takiej ilości, aby jego odczyn doprowadzić do pH 6-6,5. Uzyskuje się to zazwyczaj, dodając na 1 m3 torfu 6-10 kg kredy. Tak przygotowane podłoże nadaje się do produkcji większości rozsad roślin warzywnych.

Skrzyneczki lub inne pojemniki wypełnia się podłożem po brzegi, ugniata przy pomocy deseczki, zwilża wodą. Nasiona po wysiewie można lekko ucisnąć, co powoduje lepszy kontakt z podłożem i przyspiesza wschody roślin. Następnie przysypuje się je warstwą piasku lub ziemi o grubości 0,5-1,0 cm i podlewa.

Skrzynki można przykryć folią lub szkłem, co zapobiega nadmiernemu wysychaniu wierzchniej warstwy ziemi. W fazie liścieni lub pojawienia się pierwszego liścia właściwego, konieczne jest pikowanie roślin do doniczek. Siewki niektórych warzyw (np. wszystkie dyniowate, kapusta pekińska) źle znoszą przesadzanie, dlatego też uprawiamy je wyłącznie z rozsady doniczkowanej, która nie wymaga pikowania.