Hortologia.eu - Facebook  gplus32

Zapisz

Siejemy warzywa

Kwiecień to czas na wysiew wielu warzyw. Szczególnie tych, które nie mają dużych wymagań cieplnych. Na glebach zwięzłych kiełkowanie nasion jest często utrudnione. Aby temu zapobiec rowki, w których je umieszczamy, przykrywamy niewielką ilością piasku. Dużym komfortem dla młodych siewek będzie jeżeli piasek wymieszamy z suchym obornikiem w proporcji 1:1. Uzyskamy w ten sposób proste, zdrowe roślinki i możliwość lepszego wypielenia, bowiem piasek wyznaczy rzędy z zasiewami.

Wiosna to czas na siew przedplonów np. rzodkiewki. Dobrze jest siewy podzielić na trzy terminy np. 1, 10 i 20 kwietnia. Taki sposób uprawy pozwala przez dłuższy okres konsumować świeże rzodkiewki. Siejemy w rozstawie 20 x 5 cm. Rzodkiewki należy okrywać włókniną aby uniknąć robaczywienia wywoływanego przez śmietki. Dobrym przedplonem może być także szpinak. Pierwsze dni kwietnia to ostateczny termin jego siewu. Powinien rosnąć w rozstawie 30 x 10 cm.

W okresie tym siejemy też sałatę masłową lub wysadzamy jej rozsadę z siewu marcowego. Sałata powinna rosnąć w rozstawie ok. 20 x 20 cm zarówno ta siana jak i sadzona. Późniejszy termin uprawy może zakończyć się zakwitaniem roślin i niewiązaniem główek. Pomimo dużej odporności na niskie temperatury (do -6°C) rośliny przed sadzeniem należy zahartować. Wielu działkowców preferuje sałaty o wiśniowo-czerwonym zabarwieniu liści. Mogą to być 'Jasia', 'Edyta' lub 'Mira'. Sałatę należy intensywnie podlewać, pamiętając jednak o tym by w okresie wiązania główek nie moczyć roślin (podlewać tylko do gleby) gdyż spowodowałoby to rozwój szarej pleśni, którą można zauważyć w postaci zbrązowień brzegów liści - tych zwiniętych w środku rośliny.

Druga połowa kwietnia to czas siewu buraków ćwikłowych. Wcześniejszy siew może powodować jarowizację (burak zakwita). Buraki powinny rosnąć w odpowiednich odległościach. Należy zatem wykonać przerywkę. Minimalne odstępy między roślinami to 30 x 10 cm. Nadmiar buraków po przerywce można posadzić na oddzielnym zagonie. Tak uprawiane mają wyrównany wzrost i są dorodniejsze.

Można już wykorzystać przygotowany w marcu rozsadnik. Na początku miesiąca wysiewamy brokuły na zbiór w lipcu i sierpniu. Warto mieć na działce to warzywo, którego rozsadę nie zawsze można kupić. Brokuł jest łatwiejszy w uprawie od kalafiora i - jak większość warzyw kapustnych - bogaty w witaminy i sulforafan - który nie dopuszcza do rozwoju komórek rakowych w organizmie człowieka. Wysiewać można także kapustę głowiastą biała i włoską, a w końcu miesiąca - jej późne odmiany oraz średnio-wczesną brukselkę i kalarepę.

Na ciepłym i widnym parapecie wysiewamy w pierwszych dniach kwietnia warzywa psiankowate - paprykę i pomidory. Z kwietniowego siewu uzyskamy rośliny niewybiegnięte. Niższe, ale krępe, szybko dogonią te wysiane wcześniej.

W drugiej połowie kwietnia można się już pokusić o siew bardzo ciepłolubnych warzyw, tj. takich jak dynia, cukinia, patison, kabaczek. Ponieważ warzywa dyniowate źle znoszą przesadzanie, nasiona ich wysiewa się do doniczek o średnicy 8-10 cm wypełnionych podłożem do 2/3 wysokości i później w miarę wzrostu roślin dopełnia (dosypuje) ziemi.

W końcu miesiąca przygotowujemy zagony pod warzywa ciepłolubne, które siać i sadzić będziemy w maju.