Jak radzić sobie z grzybami na roślinach przy pomocą sody oczyszczonej?

Jeśli chodzi o choroby roślin, nie ma bardziej irytujących i frustrujących niż problemy z grzybami. Niezależnie od tego, czy uprawia się mikroliście, rośliny doniczkowe, czy warzywa, grzybowe choroby roślin, takie jak mączniak prawdziwy, mogą całkowicie zniszczyć rośliny.

Istnieje prosta zasada wykrywania grzyba roślinnego: Jeśli roślina zaczęła wykazywać oznaki nietypowego plamienia lub występują na niej narośla w innym kolorze niż roślina, prawdopodobnie została zarażona grzybem.

Istnieje wiele sposobów leczenia problemów grzybiczych, wsród nich fungicydy są jednym z najczęstszych. Ale aerozole zawierające substancje chemiczne czasami nie są idealnym sposobem na leczenie problemów roślin, szczególnie jeśli znajdują się one w twoim domu. Jeśli więc nie chcemy stosować fungicydów, powinniśmy rozważyć ten prosty środek: soda oczyszczona.

Używanie sody oczyszczonej do zapobiegania i leczenia grzybowych chorób roślin

Zanim przejdziemy do przepisu, należy wspomnieć, że preparat ten najlepiej jest stosować jako środek zapobiegawczy, a nie jako pełne leczenie. Po tym, jak rośliny zostały pokryte mączniakiem, bardzo trudno jest całkowicie go usunąć. Tego środka należy używać raz w tygodniu na roślinach, o których wiemy, że są podatne na problemy z pleśnią i grzybami, lub jeśli wiemy, że mogą doświadczać wysokiej wilgotności (którą lubi grzyb).

Oto przepis:

  • 4 litry wody
  • Pół łyżeczki mydła w płynie
  • Jedna łyżka sody oczyszczonej

Mieszaninę należy użyć od razu i nie przechowywać jej - nie zachowuje się dobrze. Mydło w płynie pomaga przylegać miksturze do liści i łodyg, więc należy uważać, aby nie używać zbyt mocnego mydła. Po użyciu preparatu może wystąpić przypadkowe palenie liści. Aby tego uniknąć pamiętajmy aby:

  • nie nanosić mieszaniny na rośliny wystawione na działanie promieni słonecznych.
  • podlewać rośliny kilka dni przed aplikacją.
  • przetestować mieszaninę na niewielkiej części rośliny przed opryskaniem całej rośliny.

Dalsze problemy z grzybem?

Jeśli nadal masz trudności z pozbyciem się grzyba dzieję się tak najprawdopodobniej dlatego, że jest go już za dużo na roślinie. Najlepiej więc używać mieszanki jako środka zapobiegawczego. Być może trzeba będzie zastosować bardziej agresywne środki do walki z tym grzybem. Alternatywnie można także spróbować potraktować rośliny mlekiem i zobaczyć, czy przyniesie to jakiś skutek. To jeden z mniej znanych sposobów walki z grzybem, ale czasem faktycznie działa.

Reasumując, mieszanka wody, sody oczyszczonej i mydła to jeden z bezpieczniejszych sposobów walki z grzybami na roślinach, szczególnie jeśli dotknięte rośliny znajdują się w domu. Naprawdę lepiej unikać rozpylania fungicydów w całym domu, zwłaszcza jeśli można tego uniknąć!

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.