Zwalczanie gryzoni w ogrodzie

Ogród jest dumą i radością każdego ogrodnika, który wkłada w jego utrzymanie dużo czasu i wysiłku więc na pewno każdy będzie chciał mieć ogród wolny od gryzoni. Dla ogrodnika gryzonie to jeden z największych koszmarów. Jedzą plony, zostawiają wszędzie odchody, rozprzestrzeniają choroby i chowają się w najbardziej niepozornych miejscach. 

A co najgorsze, rozmnażają się w bardzo szybkim tempie:  gryzonie mają tylko trzytygodniowy okres ciąży. Mogą rodzić do 14 dzieci na miot, a samica może mieć do 10 oddzielnych miotów każdego roku. A to tylko jeden gryzoń. Aby pozbyć się gryzoni z ogrodu należy zacząć to robić od razu po zauważeniu pierwszego gryzonia - trzeba działać szybko, aby się ich pozbyć.

Nie możesz kontrolować obecności szkodników preparatami, które zaszkodzą roślinom i środowisku. A jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych, chcesz użyć czegoś bezpiecznego dla zwierząt.  Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na pozbycie się gryzoni z ogrodu - nie tylko zabijanie, ale także ich odstraszanie, dzięki czemu można utrzymać piękne uprawy i kwiaty przez cały sezon.

Mulczowanie

Tak, mulczowanie jest niesamowite, jeśli chodzi o dodawanie organicznych składników odżywczych do gleby i kontrolę chwastów, ale może też stać się problemem, jeśli chodzi o gryzonie. Dla szkodników mulcz jest idealnym miejscem  do założenia gniazdo i rozmnażania. Jeśli już musisz mulchować ogród, używaj mulczu z drewnianych wiór, ponieważ w takich wiórach gryzonie nie powinny być w stanie się zakopać i założyć gniazdo.

Zdobądź kota

Koty lubią polować na myszy - to nie jest tajemnica. Jeśli chcesz pozbyć się myszy bez kiwnięcia palcem, zdobądź kota, aby się nimi zajął! Wspaniałą cechą kotów jest to, że potrafią radzić sobie same. Dopóki upewnisz się, że kot ma dostęp do pożywienia, wody i schronienia odwdzięczy się nam polując na myszy.

Mięta

Zapach mięty jest naturalnym środkiem odstraszającym dla gryzoni. To czyni ją doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. Wystaw miętę w doniczkach wokół ogrodu i wewnątrz szklarni. Można również rozsypać suszoną miętę wokół wejścia do szklarni.

Repelenty zasilane energią słoneczną

Korzystając z częstotliwości ultradźwiękowych, te małe gadżety wykorzystują dźwięk i wibracje do przestraszenia gryzoni i trzymania ich z daleka. Ponieważ są zasilane energią słoneczną, są nadal przyjazne dla środowiska i powinny odstraszać wszystkie gryzonie.  Jeden taki repelent obejmuje swoim zasięgiem ok. 600 m2, więc w zależności od wielkości ogrodu trzeba będzie zaopatrzyć się w kilka sztuk. Ponieważ częstotliwości są specjalnie ukierunkowane na gryzonie, dźwięki nie będą słyszane przez nas, nasze dzieci ani inne zwierzęta.

Ziołowe ogrodzenie

Oprócz mięty większość szczurów i myszy odstraszają silne zapachy ziół, takich jak bazylia, czosnek i tymianek. Aby powstrzymać gryzonie, zasadźmy szpaler tych ziół wokół ogrodu. Gdy gryzonie je wyczują, będą myśleć, że ogród nie ma im nic do zaoferowania, i odejdą. 

Pułapki na myszy

Tradycyjne pułapki zatrzaskowe działają, ale nie zawsze są skuteczne, a kiedy są, to nie jest ładny widok. Istnieje kilka rodzajów pułapek na myszy, które wykorzystują inne metody i mogą być bardziej skuteczne, ale na pewno warto rozłożyć pułapki w naszym ogrodzie. 

Bezpiecznie przechowuj karmę dla zwierząt

Kolejną wielką atrakcją dla myszy i szczurów jest karma dla zwierząt i kurcząt. Upewnijmy się, że karmy umieszczone są w miejscach do których gryzonie nie mają łatwego dostępu. Dobrym pomysłem jest użycie hermetycznego pojemnika do przechowywania karmy dla zwierząt. Nie tylko utrzymuje świeżość żywności, ale zamyka wszystkie aromaty w środku przez co nie przyciąga gryzoni.

Solidne ogrodzenie

Jeśli nie mamy jeszcze ogrodzenia, zbudujmy je. Jeśli nasz ogród jest już ogrodzony, musimy go zabezpieczyć. Gryzonie będą się często przeciskać pod bramą, więc należy zwrócić szczególną uwagę na ten obszar i zabezpieczyć go.

Cebula wokół ogrodu

Cebula jest ostra w smaku, przez co gryzonie jej nienawidzą. Dzięki temu nawet nie musimy jej hodować, aby ta sztuczka zadziałała. Wszystko, co musimy zrobić, to umieścić cebulę, w miejscu w którym myszy przedostają się do ogrodu - kiedy wyczują jej zapach uciekną. Musimy tylko co kilka dni wykładać nową cebulę, bo inaczej zgnije. Ponownie wystawmy cebulę z dala od zwierząt domowych, ponieważ jest trująca dla psów! Alternatywnie rozważmy posadzenie cebuli, pora i czosnku na obrzeżach ogrodu. To odstraszy wiele szkodników, nie tylko gryzoni.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.