Dlaczego i jak koty mruczą?

Wiele osób twierdzi, że kocie mruczenie działa na nie relaksująco. Niektóre badania wskazują nawet, że ma to swoje naukowe podstawy. Dlaczego koty mruczą i co to mruczenie oznacza? Tego wszystkiego i znacznie więcej, dowiesz się z niniejszego artykułu oraz porad umieszczonych na blogu Maxandmrau.pl.

Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie kota zwykliśmy odbierać jako oznakę zadowolenia. W rzeczywistości sprawa jest bardziej złożona. Koty komunikują się przede wszystkim za pomocą zapachu, jednak pomrukiwanie stanowi uzupełniającą metodę komunikacji. Z tego względu, zależnie od intensywności zabarwienia dźwięku, koty mogą przy jego pomocy wyrażać także niechęć, strach lub po prostu zaznaczać swoją obecność. Nie ulega jednak wątpliwości, że trzymany na kolanach i głaskany pupil mrucząc wyraża, że jest szczęśliwy.

Jak powstaje mruczenie?

Naukowcy przez lata zastanawiali się, skąd dobiega kocie mruczenie, ponieważ wskazanie na gardło nie jest takie oczywiste. Obecnie wiemy, że za ten charakterystyczny dźwięk odpowiadają skurcze i rozkurcze mięśni krtani, a impuls do mruczenia bywa wysyłany prosto z mózgu. Zjawisko wciąż nie jest jednak w pełni zbadane.

Wpływ kociego mruczenia na człowieka

Źródło mruczenia jest jednak sprawą drugorzędną dla osób, które relaksują się wsłuchując w ten cichy koncert swojego zwierzaka. Okazuje się, że pozytywne skojarzenie z mruczeniem, nie opiera się jedynie na subiektywnych odczuciach. Jego wpływ na redukcję stresu został już dawno naukowo udowodniony. Ponadto istnieją koncepcje naukowe wedle których posiadacze kotów żyją średnio kilka lat dłużej, mają silniejszy układ odpornościowy, a ich kości zrastają się szybciej.

Wszystko o kotach na blogu Maxandmrau.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotów? Odwiedź stronę Maxandmrau.pl zawierającą między innymi specjalistyczne artykuły dotyczące domowych zwierząt. Na stronie znajdziesz również niezbędne akcesoria dla swojego kota, między innymi szczotki do czesania, dzięki którym Twój pupil odczuje jeszcze więcej przyjemności, co okaże przyjemnym pomrukiwaniem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.