Automatyczne nawadnianie ogrodu

Wiadomo, że każdy działkowiec chce mieć piękną zieloną trawkę, kwitnące kwiaty i plonujące warzywa i owoce. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest system automatycznego nawadniania ogrodu

Jeśli masz ogród, to na pewno wiesz, co to znaczy codziennie (a w upalne dni nawet dwukrotne) podlewanie trawy, rabatek i innych roślin. Jest to nie tylko męczące, ale i czasochłonne. W zabieganym świecie nie każdy ma na to czas. 

Automatyczne nawadnianie ogrodu - jak działa taki system?

Tradycyjne metody służące do nawadniania posiadają różnego rodzaju zraszacze, które można postawić w dowolnym miejscu, podłączyć do wody i samodzielnie będą zraszać wybrany teren. Jednakże problem polega na tym, że cały czas potrzebna jest osoba zaangażowana w te działania. Dlatego też nie mam mowy o tym, że któregoś dnia zwyczajnie nie podlejemy roślin, gdyż może to mieć negatywne skutki na ich rozwój. Szczególnie jeśli akurat na dworze panują wysokie temperatury i brak jest deszczu. Wówczas gleba bardzo szybko ulega przesuszeniu, co może powodować blokowanie dostarczania tlenu do korzeni roślin.

Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby na stałe zapomnieć o udrękach związanych z podlewaniem, to najlepiej zdecydować się na całkowicie zautomatyzowany system nawadniający. Tego typu sprzęt można nabyć za pośrednictwem firmy Tanake. Warto wiedzieć, że jeśli wyposażymy go w odpowiedni programator, to sam będzie podlewał rośliny w ustalonych przez nas dniach i godzinach. Jeśli dodatkowo zainstalujemy czujniki deszczu i czujniki stopnia nawodnienie gleby, to w znaczny stopniu zaoszczędzimy na zużywanej wodzie, a co za tym idzie ograniczmy koszty. Nawadnianie trawnika będzie wówczas znajdzie bardziej efektywne. Taki system będzie podlewał teren tylko wówczas, jeśli zajdzie taka potrzeba (to znaczy jeśli czujnik wskaże, że gleba jest sucha i potrzebuje nawodnienia). Dzięki temu cały czas mamy kontrole nad tym, aby ziemia pod naszymi roślinami nie była ani zbyt sucha ani zbyt mokra.

Głównym atutem takich systemów jest fakt, że nie musimy ich stale monitorować. Oznacza to, że trawnik będzie podlewany nawet podczas naszej nieobecności. Dzieje się tak dzięki specjalnym sterownikom oraz elektrozaworom, które w przeciwieństwie do zaworów hydraulicznych wypuszczają wodę samodzielnie. Tradycyjne zawory hydrauliczne służą do uwalniania lub blokowania przepływu wody i innych cieczy za pomocą ich ręcznego odkręcenia. Trzeba pamiętać, że zawory muszą występować w każdym układzie hydraulicznym.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.