Bramy wjazdowe

Bardzo ważnym elementem każdego ogrodzenia jest brama wjazdowa. Oprócz walorów typowo użytkowych bramy wjazdowe spełniają także rolę estetyczną. Często jest to najładniejsza część ogrodzenia, a już na pewno najdroższa. Na naszym rynku dostępne są dwa warianty bram wjazdowych - bramy przesuwne oraz skrzydłowe (jedno i dwuskrzydłowe). Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników.

Przy wyborze typu bramy ważne jest, by wziąć pod uwagę kwotę, jaką dysponujemy. Bramy wjazdowe dwuskrzydłowe z zasady są o 1/3 tańsze nie tylko w zakupie, ale i montażu. Powinniśmy pamiętać także o odpowiedniej ilości miejsca na rozwarcie skrzydła bramy czy też przesunięciu wzdłuż linii ogrodzenia, a także możliwości założenia instalacji (opcjonalnie) do napędu elektrycznego. Często wzór bramy jest kopią przęsła nałożonego na stelaż ramowy. Może on być zmodyfikowany, bogatszy i wyższy od poziomu ogrodzenia.

Złota zasada, która nasuwa się na myśl: dobra, trwała brama jest wykonana z solidnej konstrukcji i, w przypadku bramy przesuwnej, solidnej prowadnicy odpornej na odkształcenia. Obojętnie czy to brama skrzydłowa, czy przesuwna warto dobrze osadzać betonowe stopy mocujące w podłożu - tzn, na odpowiedniej głębokości - i ławę zbrojoną od słupka do słupka w świetle wjazdu, Jeśli zlekceważymy ten element montażu, będzie to skutkować w niedługim czasie niedomykaniem się bramy. Słupki bramowe w swym przekroju z zasady są większe niż ogrodzenia, średnio przekrój kwadratowy od 80x80x3 cm (minimum) poprzez 80x80x4, a najlepiej 100x100x4 lub 120x120x4.

Bramy wjazdowe są wykonane ze stali, więc muszą być użyte zabezpieczenia antykorozyjne w postaci farby podkładowej lub ocynku ogniowego, a następnie farby typu stalochron, chlorokauczuk czy też malowania proszkowego. Należy tutaj nadmienić, że pomimo zaawansowanych technologii produkcji powłok istnieje możliwość występowania ognisk korozji w miejscach łączeń elementów (gdzie zbiera się woda), lecz przy dobrze zabezpieczonej powłoce jest to zjawisko dość sporadyczne.

W obecnych czasach coraz częściej w parze z bramą wjazdową montuje się automatykę do otwierania i zamykania bramy. Już w momencie projektowania należy wziąć ten czynnik pod uwagę, nawet jeśli będziemy montować automatykę w późniejszym czasie. W momencie produkcji bramy montuje się specjalne tuleje do zamocowania zębatek (w bramach przesuwnych) i ramion (w bramach skrzydłowych). Musimy od razu podjąć decyzję, jaki model w przyszłości zamontujemy, gdyż tylko wtedy producent będzie wiedział, w którym miejscu wykonać mocowanie. W przypadku ławy możemy wypuścić peszle pod okablowanie automatyki lub kable w słupkach. Zawsze jest możliwość, aby później zamontować automatykę i towarzyszące temu komponenty, ale uwzględnienie tego zawczasu spowoduje mniejsze narażenie powłok stali. Ponadto zaoszczędzimy czas przy późniejszym przeciąganiu kabli.

Podstawowe wymiary światła wjazdu to 4000 mm szerokości, 1500 mm wysokości samej bramy, lecz licząc dystans od podłoża (średnio 80-100 mm), daje nam to 1580-1600 mm wysokości od ziemi. Minimalne światło wjazdu to 3000 mm (zalecane), chyba że mamy specyficzną sytuację związaną z ograniczonym polem manewru. Natomiast najszersze dopuszczalne światła wjazdu to 6000 mm lub nawet 12000 mm - roztwierane z dwóch przesuwanych bram.

Dobrze wykonane bramy wjazdowe, dzięki użyciu wcześniej wspomnianych materiałów, powinny użytkować się bezproblemowo. Jeśli mamy automatykę, to zalecane są cykliczne wizyty serwisowe. Pamiętajmy o nich, gdyż w przeciwnym razie możemy utracić gwarancję producenta.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.