Jak zrobić drewnianą donicę

Wiele sklepów oferuje szeroki wybór donic ogrodowych. Wśród nich znajdują się popularne donice ogrodowe. Popularność drewnianych donic wiąże się z uniwersalnym materiałem, jakim jest drewno, które idealnie komponuje się z wieloma materiałami. Przy odrobinie chęci w łatwy sposób możemy stworzyć taką donicę samemu. Jak jednak zrobić drewnianą donicę do ogrodu lub na taras?

Jak zrobić drewnianą donicę?

Kwadratowa donica ogrodowa do samodzielnego wykonania.

Drewniane donice ogrodowe z łatwością znajdziemy w każdym sklepie oferującym akcesoria ogrodowe. Jeśli jednak mamy wolny czas i zdolności warto zrobić donicę ogrodową samemu. W taki sposób możemy wykonać donicę o dowolnym kształcie, wymiarze i kolorze. My podpowiemy jak w łatwy sposób zrobić kwadratową donicę drewnianą.

Budowę drewnianej donicy ogrodowej warto rozpocząć od przygotowania potrzebnych narzędzi i materiałów, a potrzebne nam będą: miara, szlifierka, piła, wiertarka, pędzel i wkrętarka. Niezbędny też jest impregnat do drewna oraz odpowiedniej długości wkręty, deski i kantówki.

W zależności, od jakiej tego wielkości ma być nasza donica, wybieramy kantówki odpowiedniej szerokości. My polecamy kantówkę o szerokości ok. 5 × 4 lub 5 cm, którą tniemy na elementy o długości 50 cm (10 szt.) oraz 42 cm (10 szt.).

Kiedy mamy już przygotowany materiał, możemy przystąpić do budowy drewnianej donicy.

Przycięte wcześniej kantówki układamy w taki sposób, aby utworzyły czworokątną ramę. Krótsze kantówki układamy pomiędzy równolegle ułożone dłuższe kantówki tak, aby zachodziły na siebie. Używając wkrętarki, tak powstałą ramę łączymy ze sobą wkrętami, a z pozostałymi kantówkami robimy to samo. Na końcu tego etapu powinniśmy posiadać 5 szt. jednakowych ram, które szlifujemy dokładnie, aby z zewnątrz powierzchnia była gładka.

Przygotowaliśmy właśnie elementy tworzące ściany donicy. Kolejnym krokiem jest budowa dna kwadratowej donicy drewnianej. 

Do zrobienia dnia w donicy możemy użyć jednolitej deski o dużej powierzchni lub kilku łączonych desek.

W przypadku kiedy decydujemy się na jedną deskę, należy ją położyć na jednej z wykonanych wcześniej kwadratowych ram. Dopasowujemy ją i jeśli zachodzi taka potrzeba, docinamy tak, aby pokryła całą kwadratową powierzchnię. Następnie mocujemy dno do kwadratowej ramy za pomocą wkrętów, na każdym narożniku oraz dodatkowo na długości każdego z boków.

Kiedy wybierzemy opcję łączenia desek, postępujemy bardzo podobnie. Na kwadratową ramę nakładamy deski w taki sposób, aby ściśle przylegając do siebie, pokrywały całą powierzchnię ramy. Docinamy i każdą deskę z osobna mocujemy do dna za pomocą wkrętów.

Na tym etapie posiadamy już zmontowaną donicę i przechodzimy do jej wykończenia.

Przy użyciu szlifierki wygładzamy całą zewnętrzną powierzchnię donicy. Do szlifowania można użyć również papieru ściernego jednak to pracochłonne zajęcie.

Z pozostałych kantówek odcinamy 4 elementy o długości ok. 10 cm. Posłużą one za nogi donicy. Od spodu drewnianej donicy w każdym rogu przykręcamy po jednym elemencie drewnianym. Ma to na celu ochronę drewnianej donicy przed bezpośrednim kontaktem z podłożem i pochłonięciem wilgoci.

Kiedy donica jest zrobiona, na samym końcu należy pokryć jej powierzchnię impregnatem chroniącym drewno.

Przed użyciem donicy warto wyłożyć ją od środka folią. Pamiętać jednak należy o tym, aby na dnie zrobić dziury odprowadzające wodę, a przed wsadzeniem roślinności wysypać dno dodatkowo warstwą drenażu.

Tak przygotowana samodzielnie donicę można ustawić w ogrodzie lub na tarasie. Obsadzona ciekawą roślinnością może służyć jako element ozdobny ogrodu. Z całą pewnością znajdziemy wiele zastosowań na drewnianą donicę ogrodową, a jeśli pokusimy się o budowę donic większych rozmiarów lub o różnych rozmiarach możemy utworzyć z nich ciekawe kompozycje.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.