Odśnieżanie posesji, tak by nie zniszczyć chodnika lub podjazdu

Odśnieżanie posesji w czasie zimy jest pracochłonne i zajmuje nasz cenny czas. Jeśli teren do odśnieżania jest rozległy, należy przygotować się do sezonu odpowiednio wcześniej i zadbać o odpowiedni sprzęt ułatwiający usuwanie śniegu. Niektórzy właściciele dużych posesji decydują się na kupno odśnieżarki. Inni pozostają przy tradycyjnej łopacie i posypywaniu nawierzchni solą lub piaskiem. Niezależnie od sposobu, w jaki będziemy to robili, trzeba uświadomić sobie, że odśnieżanie jest konieczne.

Odkładanie tego na później doprowadza do powstawania wielowarstwowych, trudnych do usunięcia warstw stwardniałego lodu. Jest on niebezpieczny dla osób, które po nim stąpają. Potrafi utrzymać się naprawdę długo, a do jego usunięcia konieczne jest najczęściej używanie narzędzi ostrych. Uderzanie ostro zakończonym narzędziem w lód, który połączył się z nawierzchnią chodnika lub podjazdu, może doprowadzić do zniszczenia kostki brukowej, płyty betonowej lub płytek ceramicznych. Dlatego zanim podejmiemy się usuwania lodu, należy dobrać odpowiednie narzędzia. Jeśli chcemy rozbić lód łopatą, wybierzmy taką, która nie ma ostro zakończonych metalowych krawędzi, ale taką, która ma gumową krawędź.

Najpopularniejszym sposobem jest posypywanie chodników, podjazdów i trawników piaskiem oraz solą. Sól do posypywania można kupić niemal w każdym sklepie. Dzięki swoim właściwościom chemicznym, sól rozpuszcza lód i ułatwia jego usuwanie. O ile jest ona skuteczna w usuwaniu lodu i śniegu, to jednak poleca się stosować ją z ostrożnością w tych miejscach, w których istnieje możliwość spływania jej wprost do gleby, na której wiosną będziemy prowadzili uprawy. Sól do posypywania podjazdów może wyjałowić szybko glebę zostawiają ją bezużyteczną dla rolnictwa. Zdecydowanie bardziej bezpieczny dla gleby będzie piasek.

Piasek rozsypany na powierzchni podjazdu zwiększy bezpieczeństwo osób, które z niego korzystają. Wychodzenie z samochodu na podjazd obsypany piaskiem będzie zdecydowanie bardziej komfortowe niż narażanie się na poślizg, szczególnie gdy zapadła już noc. Piasek, w przeciwieństwie do soli, nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego po zakończonej zimie można go zamieść i schować do pojemnika, w którym może zaczekać na kolejny sezon. 

Inny popularny materiał do zapobiegania tworzenia się lodowych brył na podjazdach to mikrogres. Jest to mocno rozdrobniony gres o ostrych krawędziach. Może wydawać się podobny do piasku, jednakże mikrogres zapewnia zdecydowanie większą przyczepność do podłoża. Podobnie jak piasek, mikrogres można użyć w kolejnym sezonie. 

Nieco droższym rozwiązaniem jest stosowanie chlorku magnezu lub chlorku wapnia. Są to materiały obojętne dla środowiska, ale kwestia tego, czy bardziej skutecznie niż piasek lub sól usuwają lód, jest dyskusyjna.

Niezależnie od tego na jaki surowiec się zdecydujemy: mikrogres, sól kamienną czy piasek, należy zadbać o odpowiedni pojemnik do ich przechowywania. W sklepach z wyposażeniem ogrodów znajdziemy pojemniki na piasek i sól niemal w każdym potrzebnym nam rozmiarze. Są to pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych odpornych na ścieranie, promieniowanie, działanie skrajnie niskich temperatur oraz z takich, które nie wchodzą w reakcje chemiczne ze swoją zawartością. Pojemniki tego rodzaju bezwzględnie posiadają pokrywy. Część z nich jest wyposażona dodatkowo we wspomaganie otwierania klapy. Za kupno pojemnika z takim udogodnieniem podziękujemy sobie w szczególności w zimowe mroźne poranki, gdy zgrabiałymi od zimna rękami spróbujemy zmagać się z łopatą.

Wnętrza pojemników na piasek i sól pokryte są laminatami o podwyższonej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy wewnątrz skrzyni będzie znajdował się gres. Mimo że pojemniki tego rodzaju kupowane są zwykle do większych zakładów produkcyjnych lub na potrzeby publiczne (z tego powodu są m.in przystosowane do przewożenia ich wózkiem widłowym), to jednak w praktyce okazuje się, że są one bardzo pomocne też w małych domach jednorodzinnych. Jeśli chodzi o przechowywanie piasku, wystarczające może okazać się używanie drewnianej skrzyni do przechowywania. 

Kolejne rozwiązanie w walce z oblodzoną posesją to stosowanie zasilanych elektrycznością mat lub kabli grzewczych. Należy ono do zdecydowanie kosztownych posunięć. Dlatego osoby, które się na nie decydują, ograniczają się zwykle do ułożenia takich mat jedynie w pobliżu drzwi wejściowych do domu. Trzeba przyznać, że jest to metoda najbardziej skuteczna, co oznacza, że wszędzie tam, gdzie znajdują się maty termiczne, nie uświadczmy ani grama śniegu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.