Rodzaje altan ogrodowych

Altany ogrodowe sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Można w nich biesiadować z rodziną i ze znajomymi, czytać książki, relaksować się na różne sposoby. Wiele jest rodzajów altan do ogrodu, mogą one różnić się między sobą kształtem, zabudową, materiałem, z którego zostały zbudowane. Co warto o nich wiedzieć? Jak wybrać altanę ogrodową?

Altany ogrodowe a kształty

Przede wszystkim altany mogą być zbudowane na różnych planach, co wpływa na ich ostateczną formę. Altana ogrodowa może mieć wiele kształtów (zobacz w sklepie Meblobranie.pl), wymienia się modele kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne itp. Pierwszy rodzaj sprawdzi się w ogrodach, w których jest mała przestrzeń do zagospodarowania. Altany kwadratowe mają przeważnie proste konstrukcje, mogą być otwarte, zamknięte, ich ściany często są ażurowe, dzięki czemu zapewniony jest dostęp światła. Altany zbudowane na planie wielokątów zajmują przeważnie więcej miejsca. Są one też bardziej luksusowe, chodzi głównie o wykończenie, dobudowanie pergoli itp.

Altany ogrodowe a materiał wykonania

Ogromną popularnością cieszą się altany ogrodowe drewniane. W miejscach, gdzie jest dużo zieleni, takie elementy architektury prezentują się niezwykle naturalnie i pozytywnie wpływają na odbiór aranżacji całej przestrzeni. Altany drewniane mogą być w pełni zabudowane lub otwarte. Niektóre z nich mają rzeźbienia w ścianach, pojawiają się „prześwity”. Takie altany z drewna mają wiele zalet, przede wszystkim dotyczą one kwestii estetycznych. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to materiał, który wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością. O altany drewniane trzeba zadbać, pamiętając o regularnej konserwacji i pielęgnacji. Wówczas będą mogły one służyć nam przez wiele lat.
W sprzedaży są także altany metalowe. Wybierają je najczęściej osoby, które lubią styl industrialny w ogrodzie. Altany metalowe są wytrzymałe na uszkodzenia, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie prezentują się jednak tak elegancko, jak ich drewniane odpowiedniki. Warto przy tym wspomnieć, że dostępne są także altany z technorattanu. To wyjątkowo solidny materiał, któremu nie przeszkadza wilgoć, deszcz czy promienie słoneczne. W dodatku takie technorattanowe altany wyglądają elegancko, szczególnie w połączeniu z nowoczesnymi meblami ogrodowymi.

Jak wybrać altanę ogrodową?

Wybór altany ogrodowej wcale nie jest prosty. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaką przestrzeń w ogrodzie można przeznaczyć na zagospodarowanie. Wtedy trzeba zdecydować się, jaki kształt i jaka powierzchnia będzie odpowiednia w danej sytuacji. Nie bez znaczenia jest też aranżacja całego ogrodu. W niektórych lepiej będzie wyglądała altana drewniana, np. w ogrodach klasycznych, gdzie jest dużo zieleni, drzew, krzewów. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się altany technorattanowe. Warto wziąć pod uwagę właściwości materiałów, z których wykonane są te elementy architektury. Należy wybierać takie altany, które będą służyły nam w ogrodzie przez wiele lat, przy minimalnym nakładzie pracy na pielęgnację czy konserwację.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.