Szpadel – narzędzie niezastąpione od lat!

Każdy ma w szopie stary szpadel. Nie każdy wie, jak szerokie są zastosowania szpadla ostrego, a także ile można zyskać, wybierając nowoczesny model tego popularnego narzędzia ogrodniczego.

Szpadle starego typu najczęściej mają drewniany trzonek z prostopadłą końcówką, a z drugiej strony zakończone są metalem. Nowsze modele wyglądają już zwykle nieco inaczej. Większość ma trzonek w kształcie litery Y. To sprawia, że w czasie ciężkich prac gładka rączka nie wyślizgnie się ze spoconej ręki. Dzięki temu lepiej sprawdza się przy pracy nad dołami, bo nie spadnie na dno wykopu. Za trójkątny uchwyt można łatwo przytrzymać trzonek, a nawet zaczepić go o plecak czy haczyk.

Zastosowanie szpadla ostrego – czym różnią się modele

W niektórych nowych modelach trzonek szpadla wykonany jest z innych niż drewno materiałów. Głównie chodzi o to, by końcówka takiej łopaty nie odpadała i nie obluzowywała się. Poza tym tworzywa takie, jak fiberglass są bardziej wytrzymałe, a w przy pracy w pobliżu ognisk czy pieców nie istnieje ryzyko zniszczenia i spalenia.

Przez te wszystkie lata nie zmieniło się jedno: nadal końcówka szpadla jest wykonana najczęściej z metalu, bo zapewnia on najlepszą pracę i trudno go zniszczyć. Można wybrać szpadel z lepiej zakonserwowanego metalu, który nie zardzewieje, ale pod tym względem to jedyna różnica pomiędzy szpadlami z dzisiejszych sklepów a tymi sprzed stu lat.

Jak stosować ostry szpadel w ogrodzie?

Jak sugeruje nazwa, szpadel ostry różni się od zwykłych łopat i szpadli. Jego końcówka jest stożkowato zaostrzona. Dzięki temu to najlepsze narzędzie do kopania i zbierania materiałów, i takie jest główne zastosowanie szpadla ostrego. Ostry koniec możesz wbić w ziemię, dzięki czemu łatwo będzie Ci kopać nawet w lekko zmarzniętym gruncie. Prościej jest też wybrać węgiel, piach czy żwir który się ze sobą skleił pod wpływem wilgoci, bo ostrze posłuży jednocześnie do rozbijania grud. Z poradnika „Zastosowanie szpadla ostrego – narzędzie dla każdego ogrodnika” dowiedziesz się też, do czego to narzędzie przyda Ci się w ogrodzie. Głównie chodzi o spulchnianie gleby i sadzenie. Możesz zastosować szpadel ostry do wzruszania gruntu przed rozsadą. Potem łatwo zrobisz nim dołki na nasiona, a następnie zakopiesz je na wybraną głębokość.

Jak jeszcze możesz zastosować ostry szpadel

To też przydatne przy przenoszeniu kompostu, jesienią do zbierania na stosy liści, a zimą – do odśnieżania. Z uwagi na ostrą końcówkę da się zastosować szpadel ostry do pozbywania się chwastów, a nawet przecinania rozrośniętych korzeni ekspansywnych roślin.

Niegdyś jeden szpadel służył pokoleniom. Teraz możesz ułatwić sobie życie, poprzez zastosowanie szpadla ostrego o odpowiedniej dla Ciebie wysokości. Istnieją dwie długości rączek, a ta większa będzie dobra dla wyższych osób. Jeśli ze szpadla korzysta dużo osób, na przykład na polu czy w profesjonalnym ogrodnictwie, możesz wybrać też szpadel z rączką teleskopową, którą da się regulować.

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.