Jak zadbać o zagony truskawek wiosną?

Truskawki, które będą owocowały drugi lub kolejny raz, wymagają odpowiedniego przygotowania wiosną. Oczyszczanie, nawożenie i ściółkowanie to podstawowe czynności do wykonania w marcu lub kwietniu. Sprawdź, jak pielęgnować truskawki, by wczesnym latem cieszyć się obfitym plonem.

Nawet jeśli jesienią przygotowałeś zagony truskawek do sezonu zimowego, to wiosną należy rozpocząć czynności pielęgnacyjne od początku. Prace ogrodowe najlepiej zacząć już w marcu lub na początku kwietnia.

Jak pielęgnować zagony truskawek – usuwanie suchych liści

Po zimie w zagonach mogą pozostawać jeszcze uschnięte i chore liście, które trzeba usunąć. Nie warto zaczynać prac zbyt wcześnie, ponieważ może to spowodować przemarznięcie truskawek. Nie należy także zwlekać z usuwaniem liści, ponieważ zbyt późne porządkowanie sprawia, że młode liście i pędy będą zbyt kruche.

Pozbywanie się pozostałości po roślinach wiąże się także z usunięciem zimujących w nich grzybów oraz szkodników, np. kwieciaka malinowca. Chrząszcz budzi się już w temperaturze 12 stopni Celsjusza, dlatego nie powinno się zwlekać z porządkowaniem ogrodu. Warto pamiętać, by chore liście jak najszybciej spalić.

Nawożenie truskawek – czym użyźnić glebę?

Kolejnym etapem jest nawożenie gleby pod truskawki. Te rośliny najlepiej czują się w ziemi bogatej w próchnicę, lekkiej, przepuszczalnej i o delikatnie kwaśnym odczynie (5,5–6 pH). Uniwersalny granulowany nawóz ogrodniczy od marki Ziemovit.pl, którym posypiesz ziemię wokół truskawek, zagwarantuje odpowiednią mieszankę składników odżywczych (m.in. fosforu, azotu, potasu i magnezu) pozytywnie wpływającą na wzrost truskawek oraz podnoszącą odporność na choroby roślin.

Warto także pamiętać, by ostrożnie dozować nawóz do truskawek. Przenawożone truskawki mają bujne liście, co sprawia, że mogą zrodzić mniejsze i mniej smaczne owoce.

Spulchnianie gleby pod truskawki

Po oczyszczeniu zagonu z liści, pozostałości po chwastach oraz posypaniu ziemi nawozem czas na spulchnienie gleby motyką. Należy to robić ostrożnie i dość płytko – maksymalnie 3–5 cm. Truskawki mają płytkie korzenie, dlatego nie jest potrzebne spulchnianie głębszych partii podłoża. Warto też uważać, by nie uszkodzić już istniejącego systemu korzeniowego truskawek.

Ściółkowanie truskawek – korzyści i materiały

Ściółkowanie to zabieg sosowany w ogrodnictwie, który polega na przykrywaniu gleby wokół roślin. Co daje ściółkowanie truskawek? Zalety takich działań to:

  • zahamowanie rozwoju chwastów dzięki ograniczeniu dostępu do słońca,
  • zmniejszenie parowania wody, dzięki czemu nie trzeba często podlewać roślin (oszczędność czasu i wody),
  • szybszy wzrost i bardziej obfite plony.

Zastanawiasz się, czym ściółkować truskawki? Można użyć wielu rodzajów materiałów. Sprawdzą się np.:

  • słoma pszenna lub żytnia,
  • agrowłóknina,
  • mata szkółkarska,
  • kora sosnowa,
  • czarna folia.

Przykrywanie międzyrzędzi chroni rośliny także przed zapiaszczeniem i chorobą grzybową – szarą pleśnią.

Pierwsze ściółkowanie należy wykonać tuż po wiosennym pieleniu zagonów. Czynność można powtórzyć wtedy, gdy rośliny zaczną kwitnąć, ale nie później niż wtedy, gdy zaczną zawiązywać się owoce.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.