Nawożenie roślin

Zapasy substancji odżywczych w ziemi doniczkowej mogą się szybko wyczerpać. Dlatego rośliny trzeba zasilać odpowiednimi nawozami.

Każda roślina osłabnie, jeśli podłoże, w którym rośnie, ulegnie wyjałowieniu. Zawarte w nim składniki odżywcze są nieustannie pobierane przez rośliny i wypłukiwane przy podlewaniu. Małe liście, brak przyrostów czy brak kwitnienia są najczęstszymi sygnałami, że roślina potrzebuje nawożenia.

Coroczne przesadzanie wraz z wymianą podłoża jest dobrym sposobem na poprawienie zaopatrzenia w składniki odżywcze, ale roślina potrzebuje ich znacznie więcej do bujnego wzrostu wiosną i latem. Zasilając rośliny trzeba jednak zachować umiar, gdyż nadmiar nawozu może działać szkodliwie.

Czym są nawozy?

Podstawowe składniki odżywcze zawarte w nawozach to azot (niezbędny do wzrostu i rozwoju rośliny), potas (korzystnie wpływa na kwitnienie i owocowanie, poprawia odporność na choroby i szkodniki) oraz fosfor (pobudza wzrost korzeni). Nawozy dla roślin doniczkowych zawierają wszystkie podstawowe składniki odżywcze i dodatkowo kompozycję mikroelementów i pierwiastków, także potrzebnych do rozwoju, jak np. żelazo, cynk, magnez.

Niektóre nawozy przeznaczone są specjalnie dla roślin o ozdobnych liściach, inne dla roślin kwitnących, ale w zasadzie każdy nawóz jest odpowiedni dla zdecydowanej większości roślin doniczkowych. Najważniejsze, by stosując nawóz, postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Jak stosować nawozy?

Nawozy płynne działają bardzo szybko, ale muszą być rozcieńczane do zalecanego stężenia i zwykle przeznaczone są do częstego stosowania.

Dostępne są również popularne nawozy stałe (np. w pałeczkach) o powolnym lub kontrolowanym działaniu, które stosuje się w znacznie większych odstępach czasu. Zawarte w nich składniki uwalniają się stopniowo, zaopatrując roślinę w niezbędne substancje odżywcze.

Nawozy specjalistyczne

Niekiedy konieczne jest zastosowanie nawozu specjalistycznego - np. rośliny z rodziny wrzosowatych i inne rośliny kwasolubne, jak azalie, różaneczniki, gardenie i kamelie, potrzebują dodatkowych ilości żelaza, aby przeciwdziałać alkalizowaniu podłoża, które ma miejsce przy podlewaniu twardą wodą. Jeśli liście i pędy tych roślin tracą kolor, należy użyć nawozu zakwaszającego z żelazem.

W przypadku wielu roślin kwitnących oraz kaktusów korzystny wpływ na ich rozwój ma regularne zasilanie nawozem o wysokiej zawartości potasu. Specjalnych nawozów wymagają także storczyki, fiołki afrykańskie oraz drzewka bonsai.

NAJWAŻNIEJSZE SKŁADNIKI ODŻYWCZE:

  • Azot jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i ubarwienia liści.
  • Fosfor pobudza wzrost korzeni i metabolizm roślin.
  • Potas korzystnie wpływa na rozwój kwiatów i owoców.
  • Wapń jest składnikiem koniecznym dla dobrego wzrostu i rozwoju rośliny.
  • Magnez potrzebny jest do produkcji chlorofilu, czyli zielonego barwnika liści, który umożliwia roślinom wykorzystywanie energii świetlnej.
  • Siarka wspomaga asymilację dwutlenku węgla i przetwarzanie go na węglowodany, w podstawowym dla życia roślin procesie zwanym fotosyntezą.

Zasady nawożenia - co robić, a czego unikać 

 Sprawdź, czy wybrany nawóz jest odpowiedni dla twojej rośliny. Różne rośliny mają odmienne wymagania pokarmowe. Nawóz o wysokiej zawartości potasu może nie odpowiadać roślinie potrzebującej nawozu wysokofosforowego. Jeśli masz wątpliwości, poradź się sprzedawcy.

Zwracaj uwagę na oznaki niedostatku składników pokarmowych, jak słabo wybarwione, małe liście, powolny wzrost, utrata kolorów i zielenienie liści wielobarwnych, słabe kwitnienie.

Zanim zastosujesz nawóz, koniecznie upewnij się, że przyczyną złej kondycji rośliny nie są inne czynniki, np. nadmierne podlewanie.

Używaj nawozów o odpowiednim stężeniu i stosuj je zgodnie z instrukcją producenta. Nawóz bardziej stężony nie tylko nie przyspieszy rozwoju rośliny, ale może uszkodzić jej system korzeniowy i liście.

Pojemniki z nawozami oznacz etykietami i trzymaj z dala od dzieci.

Nie przechowuj nawozów w pojemnikach przeznaczonych na żywność lub napoje i nie używaj ich po upływie terminu ważności.

Nie stosuj nawożenia w nieodpowiednim terminie. Zasilanie roślin w okresie spoczynku źle wpłynie na ich rozwój i wzrost.

Unikaj stosowania nawozów na suche podłoże - może to uszkodzić roślinę. Najpierw ją podlej, a później zastosuj rozcieńczony roztwór nawozu.

Nie zasilaj roślin świeżo przesadzonych. Ziemia torfowa utrzymuje zasobność przez 6-8 tygodni, zaś ziemia kompostowa nawet do 12 tygodni.

Nie stosuj nawożenia pod sadzonki w trakcie ukorzeniania, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni i zniszczenia roślin.

Uważaj, aby nawóz nie dostał się na liście rośliny, chyba że jest to środek dolistny. Wszystkie inne nawozy płynne stosuje się doglebowo.

Nie stosuj wyłącznie nawozów dolistnych. Są one dobre tylko wtedy, gdy potrzebna jest szybka interwencja. Stosowane częściej mają niekorzystny wpływ na roślinę.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.