Niedobory mikro i makroelementów

Regularnie nawozisz swoje rośliny i zastanawiasz się, dlaczego nie rosą (lub nawet więdną), a na ich liściach pojawiają się plamy? Przyczyną może być deficyt mikro i makroelementów. Sprawdź, jakich składników może brakować Twoim roślinom i czym objawiają się ich niedobory.

Przyczyny niedoboru składników odżywczych

Mikro i makroelementów może brakować nie tylko roślinom, które nie są w ogóle nawożone, ale także takim, które, wydawać by się mogło, są odpowiednio pielęgnowane. Przyczyn może być kilka. Oto wybrane z nich:

 • warunki atmosferyczne (np. wypłukiwanie składników podczas ulewnego deszczu),
 • uszkodzone, podczas spulchniania gleby czy przez szkodniki, systemy korzeniowe,
 • niewłaściwe pH,
 • nieodpowiednie proporcje składników nawozowych (np. zbyt duża ilość potasu, utrudniająca przyswajanie magnezu).

A teraz przyjrzyjmy się, czym objawiają się niedobory makro i mikroelementów

Objawy niedoboru składników odżywczych w nawożeniu roślin

Makroelementy, których może brakować Twoim roślinom to:

 • Azot – azot odpowiedzialny jest za wzrost roślin i wybarwianie ich liści. Jeśli roślinie brakuje azotu, jest ona osłabiona, jej wzrost jest spowolniony (lub zatrzymany), a liście jaśnieją i żółkną. Ponadto tkanki łodyg mogą drewnieć
 • Fosfor – pierwiastek ten odpowiedzialny jest za wytwarzanie kwiatów i owoców, a także rozwój systemu korzeniowego. Roślinom potrzebny jest przede wszystkim latem. Jego niedobór objawia się spowolnionym wzrostem roślin, zmianą barwy liści, ogonków i łodyg na purpurowo-fioletową, usztywnianiem liści i słabym kwitnieniem.
 • Potas – objawy niedoboru potasu to zahamowanie wzrostu korzeni i pędów, chloroza liści, brązowienie brzegów liści oraz więdnięciem rośliny. Ogórki czy cukinie zmieniają kształt i smak, a na pomidorach występują żółte plamy.
 • Wapń – jeśli młode liście się deformują, a pąki i wierzchołki wzrostu zamierają, może to oznaczać, że roślinie brakuje wapnia. Liście pomidorów się zawijają, na paprykach i pomidorach pojawiają się suche zgnilizny, liście kapusty pekińskiej i sałaty brunatnieją od zewnątrz, a kapusta brukselka brunatnieje od środka.
 • Magnez – więdnięcie i chloroza liści, żółta barwa miękiszu (między żyłkami blaszki liściowej), jaśnienie, żółknięcie i brązowienie młodych przyrostów iglaków to charakterystyczne objawy niedoboru magnezu.

Mikroelementy, których potrzebują rośliny:nawozy jednoskladnikowe

 • Żelazo – w przypadku niedoboru tego pierwiastka przebieg fotosyntezy jest zakłócony i powstaje chloroza – głównie na młodych liściach.
 • Molibden – chloroza młodych liści, biczykowatość liści kalafiorów i brokułów, a także rozsypywanie się niewielkich róż – tym objawia się niedobór molibdenu.
 • Bor – niedobór boru objawia się zasychaniem i żółknięciem brzegów młodych liści, występowanie zgorzeli liści sercowych buraków, a także brunatnienie róż kalafiorów i brokułów.
 • Miedź – deformacja i usychanie końcówek najmłodszych liści, zaburzenia w zawiązywaniu kwiatów i owoców to najczęstsze objawy niedoboru miedzi.
 • Mangan – jeśli roślinie brakuje manganu, występują chloroza liści (co prowadzi do ich żółknięcia) oraz marmurkowatość.

Jeśli roślinom brakuje jakiejś substancji odżywczej, można stosować mieszanki nawozowe, które wyrównają jej poziom. Zauważalne gołym okiem braki mikroelementów świadczą o dużym deficycie składników odżywczych. W takich sytuacjach można zastosować nawożenie dolistne – przy pomocy tak zwanych chelat lub skoncentrowanych nawozów płynnych. Jeśli zastanawiasz się, z jakich produktów użyć, skorzystaj z oferty i wsparcia zaufanych producentów nawozów, takich jak forma ADOB.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.