Jakie rośliny do uprawy na balkon?

Osoby, które zamiast ogrodu muszą zadowolić się balkonem, mogą spróbować swoich sił w doniczkowej uprawie różnego typu roślin. Takie zajęcie przyniesie wiele korzyści, które zależeć będą od tego, jakie rośliny zdecydujemy się hodować. Co mamy zatem do wyboru jeśli chodzi o rośliny na balkon? Sprawdźmy.

Rośliny na balkon – zanim rozpoczniemy hodowlę

Zanim nadejdzie pora na wysadzenie na balkonie sadzonek, musimy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim niezbędne będą odpowiednie pojemniki – skrzynki balkonowe, ceramiczne donice, donice wiszące, drewniane skrzynie czy palety sprawdzą się w przypadku różnych gatunków roślin, więc ich wybór nie powinien być przypadkowy. Uwzględnijmy w nim przede wszystkim rozmiary poszczególnych okazów i siłę ich wzrostu.

Inną kwestią jest zakup pojemników o estetycznym wyglądzie – aspektu tego nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ eleganckie produkty dodadzą balkonowi uroku i uczynią z niego jeszcze przyjemniejszą przestrzeń.

Pamiętajmy także o zaopatrzeniu się w dobrej jakości ziemię, która posłuży nam do wypełnienia donic. Także w tym wypadku nie podejmujmy pochopnej decyzji – niektóre gatunki roślin poradzą sobie w uniwersalnym podłożu ogrodowym, a inne będą wymagać gleby kwaśnej lub nieco bardziej piaszczystej.

Sam wybór roślin uzależnijmy z kolei przede wszystkim od warunków panujących na balkonie –inne poradzą sobie na skąpanym w słońcu balkonie południowym, a inne na wschodnim czy północnym.

Kwiaty na balkon – wieloletnie i sezonowe

Kwiaty to wdzięczne rośliny, które pięknie ozdobią nasz balkon, często wymagając przy tym minimum pielęgnacji. Możemy zdecydować się na byliny, czyli okazy, które po zimie znów zakwitną. Należy do nich choćby funkia, żurawka, astry, rojniki czy lawenda. Wieloletnie kwiaty znajdziemy także wśród roślin cebulowych – tulipany, hiacynty czy narcyzy ubarwią balkon już wczesną wiosną.

A jeśli każdego roku chcemy wprowadzać zmiany w aranżacji balkonu, sięgnijmy po kwiaty jednoroczne, których sadzonki możemy przygotować z nasion lub zakupić wiosną w sklepach. Szczególnie godne uwagi są surfinie, pelargonie czy lobelie zwisające, które ubarwią barierki balkonu kaskadami kolorowych kwiatów. Kropliki, goździki, petunie czy werbeny to kolejne gatunki, idealne do obsadzania kwietników.

Warzywa i zioła na balkonie? Tak!

Na balkonie – czy to na parapecie, czy w skrzynkach, czy w głębszych donicach – z powodzeniem stworzymy także mały warzywnik i minizielnik. Z łatwością wyhodujemy tu sałatę, pomidorki koktajlowe, paprykę i ogórki.

Jeśli natomiast chodzi o zioła, balkonowe donice mogą stać się źródłem świeżych i aromatycznych listków bazylii, oregano, tymianku, melisy, mięty, cząbru, rozmarynu, szczypiorku i wielu innych. Pamiętajmy, że mięta, melisa, tymianek czy szczypiorek są wieloletnie – raz zasadzone mogą rosnąć przez wiele sezonów.

Minidrzewka, krzewy i pnącza też dobre na balkon

Tuje, cisy, sosny, miniaturowe drzewka owocowe, hortensje, krzewuszki czy forsycje sprawdzą się na w odpowiednich donicach równie dobrze, co kwiaty czy zioła. Sporo możliwości dają także rośliny pnące, zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie - wiciokrzewy, powojniki, winobluszcz, bluszcz, kobea i nasturcja pnąca czy chmiel to tylko niektóre z nich.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.