Ananas jadalny

Ananas jadalny (Ananas comosus) pochodzi z Brazylii, skąd rozprzestrzenił się do strefy tropikalnej całego świata jako roślina użytkowa. Jako ozdobna roślina pokojowa uprawiany jest dosyć rzadko. 

Ananas comosusVariegatus’ ma grube kolczaste liście zebrane w rozetę. Zabarwienie liści jest dosyć zmienne. Brzegi liści biało obrzeżone z odcieniem różowym; w dobrych warunkach świetlnych róż i czerwień obejmują cały liść. Kwiaty są małe, nie mają więc znaczenia zdobniczego, natomiast zauważalny jest owoc, który dojrzewa nawet w szklarni, na oknie kwiatowym czy w szklarence okiennej.

Zimą ananas przystosowuje się do temperatury 20-22°C. Wymaga bardzo dobrego oświetlenia, dlatego też należy uprawiać go blisko okna. Lekko zacienia się jedynie młode rośliny, które są w trakcie ukorzeniania. Dobrze rośnie w mieszaninie ziemi liściowej częściowo przekompostowanej, torfu i piasku w stosunku 1:1:0,5, o pH 5,0-5,5.

Regularnie podlewa się wodą o temperaturze pokojowej i od czasu do czasu zrasza całą roślinę. Od marca do września stosuje się wieloskładnikowy nawóz płynny, zawierający dużo potasu, o stężeniu 0,1-0,2%.

Ananas można rozmnożyć przez boczne odrosty, które ukorzeniają się w mieszaninie torfu i piasku o temperaturze 26-30°C i w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Dosyć duże odrosty należy umieścić w doniczce o średnicy 8-10 cm. Do rozmnożenia można wykorzystać także rozetę liści obciętą z wierzchołka dojrzałego owocu.

Ananasa jadalnego można z powodzeniem uprawiać w witrynie lub w oknie kwiatowym, gdzie zapewniona jest optymalna temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Nadaje się także do ozdoby dużego ogrodu zimowego, gdzie łączy się go z innymi roślinami lubiącymi światło, a pochodzącymi z rodziny ananasowatych, lub z roślinami gruboszowatymi. Gdy ananasowi brakuje światła, wybarwia się on słabo i nie kwitnie. Zimą ogranicza się podlewanie, natomiast latem jego niedostatek powoduje zasychanie wierzchołków liści. Uprawa ananasa w roztworze hydroponicznym daje również dobre rezultaty.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.