Uprawa mieczyków w ogrodzie

Mieczyk ogrodowy (łac. Gladiolus hybridus) to roślina cebulowa o tak bujnym i zróżnicowanym kwiatostanie, że warto zdecydować się na jej uprawę mimo dużych wymagań, którym trzeba sprostać.

Przekonaj się, na czym polega uprawa mieczyków w ogrodzie, jak przeprowadzić ich sadzenie, kiedy wykopać cebule i jak przechowywać je przez zimę, żeby cieszyć się później kolorowymi rabatami. Mieczyki są bulwiastymi bylinami pochodzącymi z Afryki. Największą wadą gladioli jest niestety to, że nie są mrozoodporne, dlatego należy wykopywać ich cebule przed nadejściem zimy. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tych popularnych roślinach ogrodowych?

Gdzie i kiedy sadzić mieczyki?

Cebule mieczyków sadzi się od połowy kwietnia do końca maja. Idealne do ich rozwoju są stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru, gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,5–7). Jeśli planujesz sadzenie mieczyków na glebie kwaśnej, w poprzednim roku musisz ją zwapnować. Gladiole potrzebują nawożonej gleby, dlatego możesz wykorzystać nawóz płynny do roślin kwitnących ZIEMOVIT. Warto jednak uważać, żeby nie przesadzić z nawozem, ponieważ gladiole nie tolerują przesolenia.

Mieczyki najlepiej jest sadzić obok ogrodzeń albo palikować je, czyli stabilizować za pomocą podpory. Należy włożyć je do gleby na głębokość około 10–15 cm i rozmieścić w odległościach 10–15 cm od siebie. Zanim zasadzisz mieczyki, powinieneś obrać ich cebule z łusek okrywowych, a następnie uodpornić cebulki środkiem grzybobójczym. Czas sadzenia mieczyków przypada na koniec maja lub początek czerwca. Ich kwiaty natomiast rozwijają się w lipcu i sierpniu.

Uprawa mieczyków ogrodowych

Pielęgnacja mieczyków opiera się na regularnym doglądaniu i sprawdzaniu, czy nie zaatakowały je grzyby bądź szkodniki. Mieczyki lubią wilgoć, dlatego potrzebują intensywnego podlewania, zwłaszcza przed kwitnieniem i zaraz po nim.

Jeśli kwiatostany gladioli przekwitną lub się rozwiną, należy je ściąć bez naruszania przy tym liści. A ponieważ są cenione jako rośliny cięte, warto wiedzieć, że mieczyki najlepiej ścina się wczesnym rankiem albo podczas pierwszego rozkwitania kwiatu. Trzymane w wazonie powinny mieć codziennie zmienianą wodę, a miejsce ich ścięcia nie może stykać się ze szkłem. Warto regularnie odnawiać miejsce cięcia, żeby kwiaty dłużej pozostały świeże.

Wykopywanie mieczyków na zimę

Ze względu na małą odporność na mrozy nie można pozostawić bulw mieczyków na zimę w ziemi. Miesiąc po tym, jak przekwitną, pod koniec lata (maksymalnie połowa września), trzeba bulwy mieczyków wykopać. Po wykopaniu należy obciąć pęd 10 cm powyżej cebulki i suszyć, aż nowa cebulka oddzieli się od korzeni i pozostałości starej cebuli. Osuszone bulwy powinny zostać oczyszczone z pędów, liści i łusek. Tak przygotowane bulwy układa się w skrzynkach, zasypuje torfem i zostawia w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 8oC, a wilgotność wynosi około 70%. Co kilka tygodni warto sprawdzić stan cebulek i pozbyć się chorych albo zmumifikowanych. Te, które przetrwają zimę zdrowe, na wiosnę znów można wsadzić w ziemię.

Więcej inspiracji na inspirehome.pl

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.