Wiosna w mieszkaniu - Pierwiosnki

Pierwiosnki to rośliny dobrze znane z ogrodów, jednak istnieją gatunki, które można uprawiać w mieszkaniu. Ogrodnicy hodują je w specjalnych warunkach w szklarniach i sprzedają już zimą. Te rośliny są zwykle stosunkowo tanie, więc prawie każdy może ułożyć z nich kolorową wiosenną kompozycję.

Chociaż pierwiosnki, zwane też prymulkami, kojarzą się z wiosną, niektóre odmiany zakwitają już w październiku i wtedy pojawiają się w sprzedaży. W kwiaciarniach najczęściej widzimy różnobarwne odmiany pierwiosnka bez łodygowego. Są one wdzięcznym elementem do tworzenia kompozycji, szczególnie wielkanocnych. Wczesną wiosną znajdują swoje miejsce także w skrzynkach balkonowych.

W ostatnich latach na rynku dostępne są również gatunki pierwiosnków pochodzenia azjatyckiego. Kwitnące zimą egzotyczne pierwiosnki ślimakowate, chińskie i kubkowate są okazałymi roślinami, doskonale pasującymi do eleganckich i stylowych wnętrz. Zwykle sadzimy je w ceramicznych doniczkach, ale atrakcyjnie prezentują się też w rustykalnych naczyniach, takich jak wiklinowe koszyki czy gniazdka z gałązek brzozowych, drewniane cebrzyki bądź metalowe wiaderka.

Jak uprawiać pierwiosnki

Podłoże, na którym uprawiać będziemy te kwaiaty, powinno mieć lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5). Najlepiej, gdy jest to mieszanka kompostu, torfu i piasku. Można też wykorzystać ziemię kwiatową dostępną w sklepach.

Pierwiosnki lubią stanowiska dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Bardzo dobrze czują się na parapecie wschodniego okna, z dala od grzejników. Aby długo cieszyć się ich kwiatami, pomieszczenie powinno być chłodne (10-15°C) i często wietrzone.

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują dość wysokiej wilgotności powietrza i podłoża. Wodę należy im dostarczać regularnie, nie dopuszczając, by gromadziła się na podstawce doniczki. Podczas podlewania i zraszania należy uważać, aby nie zmoczyć kwiatów, gdyż na nich mogą tworzyć się plamy.

Nawożenie pierwiosnków

Pierwiosnki praktycznie nie wymagają nawożenia. Jednak, jeśli z kwiaciarni trafiły do nas w lekkim torfowym podłożu, które nie zawiera składników pokarmowych, warto raz na dwa tygodnie zasilić je płynnym nawozem o niskiej zawartości azotu, przeznaczonym dla kwitnących roślin doniczkowych. Należy stosować stężenie o połowę mniejsze od zalecanego na etykiecie, ponieważ pierwiosnki są bardzo wrażliwe na zasolenie.

Pielęgnacja po kwitnieniu

Pierwiosnki zdobią nasze mieszkania przez stosunkowo krótki czas, ale nie musimy ich później wyrzucać. Możemy przechować je do wiosny w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Wieloletnie pierwiosnki bezłodygowe należy posadzić w ogrodzie, w zacisznym i półcienistym miejscu, gdzie zakwitną w przyszłym roku. Należy pamiętać, że gatunki azjatyckie nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie. Jeśli wynieśliśmy je na lato do ogrodu, jesienią przed nastaniem przymrozków należy je przenieść do mieszkania i ustawić w jasnym i chłodnym miejscu. Pierwiosnek kubkowaty warto po przekwitnięciu przesadzić do bardziej żyznego podłoża, dzięki czemu w tym samym sezonie ponownie zakwitnie.

Rozmnażanie

Pierwiosnki opisywane w tym artykule rozmnaża się przez wysiew nasion, ale nie jest to zadanie dla amatorów.

Choroby i szkodniki

Szara pleśń to choroba, która objawia się szarym, mączystym nalotem grzybni na liściach, pąkach i kwiatach. Chore części należy usunąć, a roślinę opryskać środkiem grzybobójczym, takim jak Kaptan lub Topsin. Aby zapobiec pojawianiu się tej choroby, należy systematycznie usuwać zwiędłe kwiaty i liście, a także nie dopuszczać do zalania rośliny i gromadzenia się wody na podstawce.

Mszyce to szkodniki, które najczęściej atakują najmłodsze części roślin, pozostawiając na nich lepką wydzielinę. Objawem żerowania mszyc są deformacje liści i kwiatów. Do zwalczania szkodników można wykorzystać pałeczki nawozowe o działaniu owadobójczym.

Przędziorki. Liście stają się wyblakłe, żółkną i zasychają. Na ich spodniej stronie pojawia się delikatna pajęczyna. Występowaniu przędziorków sprzyja wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Warto więc zraszać rośliny i zapewnić im wilgotne powietrze. Do zwalczania szkodników można zastosować też środki chemiczne, np. Nissorun.

Mączliki. Wokół roślin fruwają drobne białe muszki. Liście pokrywają się plamami, żółkną i zasychają. Szkodniki zwalcza się chemicznie lub stosując środki naturalne.

 

 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.